3 transfer yetmez

Bruma’nın boşluğu Rodrgiues’le dolmaz, Maicon tek başına savunmayı toparlayamaz, Belhanda’dan Sneijder yaratılmaz...

3 transfer yetmez
Sezonu Haziran ortasında açan Galatasaray'ın 12 günlük Slovakya kampı sona erdi. Takımı 4 yıldır her yerde takip eden bir muhabir olarak Galatasaray'ın ilk kez bu kadar büyük takım kimliğinden uzaklaştığını gözlemledim. Bir zamanlar Eboue, Riera, Elmander ve Drogba gibi yabancılara; Engin, Necati, Burak ve her şeye rağmen Umut gibi yerlilere sahip sarıkırmızılıların oyuncu kalitesi ciddi biçimde düştü. Bruma'nın boşluğu Rodrgiues'le dolmaz, Maicon tek başına savunmayı toparlayamaz, Belhanda'dan Sneijder yaratılmaz. Kadrosundaki hem yerli hem yabancı kalitesi düşen Galatasaray hazırlık kampında sıradan bir Anadolu takımına dönüşme emareleri gösterdi. 3 transfer yetmez, ilk 11 ve kulübeye ciddi takviyeler şart... Kampta oynanan iki hazırlık maçı da gösterdi ki sağ bek, sol bek, ön libero ve kanat takviyesi yapılmazsa şampiyonluk yine hayal. Selçuk ve Belhanda sahada yokken serbest vuruşları geçen sezonu sıfır golle kapamış Tolga Ciğerci'nin kullanması aslında durumun vahametinin özeti... Tudor'un takımı iyi çalıştırdığına şüphe yok. Ama oyuncuları koşturmak kadar topu koşturmak da önemli. Takım olarak oyunu ileri taşımada ciddi sıkıntılar var. Yavaş oynayan, oyunu domine etmede sorun yaşayan, forveti Gomis'e daha ilk hazırlık maçında kulübeye "Pas atmıyorlar. Orta gelmiyor'' şikayeti yaptıran bir Galatasaray izledik. Sneijder krizinde yönetim tarafından ihale kendisine bırakılan Tudor'un hata yapma lüksü olmadığını da düşünürsek işi gerçekten zor.

KAMPTAKİ DETAYLAR...
Cavanda disiplinsiz tavırları yüzünden kamptan kovuldu.
Ayrılmak isteyen Sinan Gümüş kafa olarak Benfica'daydı.
Taraftarın kendisine gösterdiği tepkiden usanan Semih Kaya Galatasaray'da kazandığı paranın daha azına Sparta Prag'ın yolunu tuttu.
Sabri'nin yıllarca boşuna sağ bekte oynamadığı ortaya çıktı çünkü Linnes hayal kırıklığı yarattı.
Sarı-kırmızılı takımdan ayrılan isimlerin ardından kaptan Selçuk İnan hem en yaşlı (32) hem de en eski (2011) futbolcu konumuna geçti.

YENİLER NASILDI?
İdmanlarda hep Gomis ile iletişim kuran Belhanda, otelde ise elinden telefonunu düşürmedi. Takıma henüz uyum sağladığı söylenemez. Gomis gelir gelmez taraftarın sevgisini kazandı, takımın da saygısını... Kendisini hazır görmediği için her idmandan sonra şut çalışması yaptı. Tek bir gurbetçinin bile imza talebini geri çevirmedi. Maicon Brezilya'dan hazır geldi. Agresif, hava toplarında etkili, güçlü bir stoper. Ancak ilk adımı atarken ağır.
BİZE ULAŞIN