Yabancıya karşıyım!

“Bugün itibariyle Türkiye’deki futbol zihniyetini düşünürsek, yabancı oyuncu uygulaması tamamen tüketime yönelik ve kararın doğru olduğunu düşünmek yanlış. 14 yabancı kararı doğru değil... Tamamen tüketmeye yönelten bir davranış”

Yabancıya karşıyım!
2-3 OYUNCU İLE TEMASIMIZ SÜRÜYOR... EĞER TRANSFER OLMAZSA DA ELİMİZDEKİ KADRO YETERLİ

Türkiye'de 1. transfer dönemi bu gece yarısı saatler 00:00'ı gösterdiğinde bitecek. Fenerbahçe taraftarı büyük bir heyecanla açıklanacak ismi hatta isimleri bekliyor… Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman dün basınla yaptığı sohbet toplantısında görüşülen mevkileri açıkladı ancak isim vermedi. Hatta transferin olmaması ihtimaline karşı da "Elimizdeki kadro yeterli" dedi. Kocaman, son dönemin en çok tartışılan konusu "Yabancı serbestliği" için de tarafını belli etti. İşte o açıklamalar:
YABANCI konusunda niye bu karar verildi ya da daha evvelki uygulamanın sonuçları ne oldu? Bunları bilemeden duruma uygun cevaplar vermiş olacağım. Bugün itibarıyla Türkiye'deki futbol zihniyeti tamamen tüketime yönelik... Kararın doğru olduğunu düşünmek doğru değil. 14 kararı yanlış. Bu, tamamen tüketmeye yönelten bir davranış şekli.
ALTINORDU bu futbol çölünün içindeki bir vaha gibi. Türk futbolu şu anda Altınordu gibi olamaz. Altınordu kendi içerisinde çok başarılı bir örnek olmakla beraber, biraz daha fazlalaşmalı ancak bu seviyede bunu ancak altyapılarımız için kullanabiliriz. Çünkü burada talep var. Avrupa'da o üst gruptaki takımlarla yarışma hazzını elde etmek.

DİEGO COSTA OLUMSUZ

DİEGO COSTA'nın transferi çok yakındı fakat sonuç olumsuz oldu. 2-3 oyuncuyla temasımız sürüyor. Son bir hamle ihtimalimiz yüksek görünüyor. Ofansif bir oyuncu ya da kenar oyuncusu transferi olabilir. Üç oyuncudan birini alacağız. Forvete de bir takviye olabilir. Orası için de bir görüşme oluyor. Kenar için de görüşme var ama orta sahada iki yönlü bir oyuncuya da ihtiyaç duyuyoruz.
FERNANDAO önümüzdeki haftadan itibaren takımdaki alternatif oyunculardan bir tanesi olacak. Benim genel seçimim üç bölgede de oynayan futbolcu olması. Alper de olmayınca alternatif açısından sıkıntılı bir bölge. Şu anda Aatif dışında alternatifimiz yok. Eğer transfer olmazsa bence elimizdeki kadro yeterli.

OZAN ÖZELEŞTİRİ YAPMALI

OZAN Tufan meselesinin (taraftar tarafından ıslıklanması) üç tarafı var. Biri Ozan tarafı; Ozan'ın neden bu tepkiyle karşılaştığını anlamaya çalışmasında fayda var. Özeleştiri yapması lazım. Kalitesi yüksek, yaşı genç ve Fenerbahçe tarafından ciddi yatırım yapılmış bir oyuncu. Şu anda Ozan'ın kilosu fazla değil. İkinci bölüm; ikinci şahısların ona olan sözleri. Üçüncü taraf; Fenerbahçe'ye uzun süre fayda sağlayabilecek bir oyuncuyu kaybetmek mi doğru, yoksa onu kazanmak için ne yapmak gerekiyor sorusunu sormak mı doğru. Tabi ben taraftarın her zaman protesto hakkına sağdığım ancak protesto da övgü de biz de ölçüsünde olmuyor.
VAN PERSİE gibi bir oyuncu takım için büyük bir güçtür. Gelinen nokta, şu ana kadar ne onun ne benim ne de Fenerbahçe açısından istenilen bir durum değil.
VALBUENA olgun ataklarımızın ve gollerimizin belki de yüzde ellisinden fazlasında var. Bu, biraz da dönemin oluşturduğu bir durum. Ona oyun içerisinde özgürlük tanıyıp, savunmada oluşturduğu zaafları da pozisyonlar üzerinden nasıl çözeceğimize bakacağız.
ELİF ELMAS'tan birkaç gün olumlu bir gelişme beklentisi var. Ama Elif şapkadan tavşan çıkarmayacak. Umarım meyve vermeye gitmeden baskıyla kaybolan bir oyuncu olmaz.

ŞAMPİYONLUK İÇİN 75'İN ÜSTÜ ŞART
Kocaman, şampiyonluk için 75 üstü puana ihtiyaçları olduğunu, hayal kırıklığına gerek olmadığını söyledi
Buraya bilmeden gelmedim. Temeldeki ana problem Vardar maçının sonucu oldu. Elenmeyi beklediğimiz bir maç değildi, o bana da yansıdı. Şampiyonluk için 75 artıya ihtiyacımız var. Bir galibiyet serisi yakalayarak bu dönemdeki kayıpları geri alacağımızı düşünüyorum. Büyük bir hayal kırıklığını yaşamanın anlamı yok. Fenerbahçeliler rahat olsunlar. Bizim 9. haftaya kadar puan açısından ligde yukarı gurupla beraber yarışı nefes nefese götürmemiz gerekiyor. Şampiyonluk açısından en büyük rakiplerle oynayacağız. Çok kritik safhalar... Bunları geçecek arzumuz, isteğimiz ve becerimiz de var.
BİZE ULAŞIN