Rakamlarla Fenerbahçe-Beşiktaş derbi analizi

Süper Lig’de sezonun ilk derbi mücadelesinde Beşiktaş, Ülker Stadyumu’nda Fenerbahçe’ye konuk olacak.

Rakamlarla Fenerbahçe-Beşiktaş derbi analizi

Bir tarafta ligin en fazla topla oynayan, dripling denemesinde bulunan, orta ve pas yapanı Fenerbahçe yer alırken, diğer tarafta ise en çok şut atan, hava topu kazanan ve en az gol yiyen ekibi Beşiktaş var. İki ekip fizik güçlerinde birbirlerine yakın performanslar çizerken, saha içerisi uyum ve takım kimyasında ise Beşiktaş öne çıkıyor. İşte iki ekibin InStat verilerine göre geride kalan haftalarda öne çıkan eksileri ve artıları:

DURAN TOPLAR KARTAL'A YARAR
Derbi mücadelesinde iki ekibin öne çıkan noktalarının başında duran toplardan atılan ve yenilen goller gelmekte. Beşiktaş geride kalan beş haftada duran toplardan hiç gol yemezken, Fenerbahçe ise ağlarında 4 gol gördü. Buna karşın sarı lacivertliler rakip ağlara bu şekilde 5 gol bırakırken, Beşiktaş ise 4 gol atmayı başardı.

ŞUT İSABET YÜZDESİ EN KÖTÜ EKİP FENERBAHÇE
Takımların attıkları şutlar ve bunların isabet değerlerinde ise ön plana Beşiktaş çıkmakta. Siyah beyazlılar hem şut (15,2) hem de isabetli şut (6,4) değerlerinde başı çekerken, Fenerbahçe'de ise durum biraz daha farklı. Sarı lacivertli takım maç başına attığı 13,4 şut değeri ile ligde 3.sırada olurken, 3,6 isabetli şut değeri ile 14.sırada. Bununla beraber sarı lacivertliler yüzde 27 şut isabet yüzdesi ile ligin en kötü ekibi.

TOPLA OYNAMAYI SEVİYOR
Ayağında top tutmayı seven iki ekibin mücadelesinde topun oyunda diğer lig maçlarına göre daha fazla kalması muhtemel. Fenerbahçe maç başına 32:19 dakika ile ligin en fazla topu ayağında tutan ekibi olurken, Beşiktaş ise 30:09 dakika ile 3.sıra yer alıyor.

KISA VE ÇOK PAS KANARYA'NIN İŞİ
Oynanan maçlarda takımların pas değerlerinde ise Fenerbahçe'nin öne çıktığı görülmekte. Sarı lacivertliler 17,9 metre ile pas boyu en kısa takım olurken, aynı zamanda maç başına 573 pas ile ligin en fazla pas yapan takımı. Bununla beraber kanarya paslarının yüzde 86'sında başarı sağlarken, bu da onları bu alanda zirveye çıkarıyor. Beşiktaş ise 514 pas değeri ile 4.sırada bulunuyor.

KANATLARDA FENERBAHÇE ÜSTÜNLÜĞÜ
Ekiplerin mücadelelerinde kanat performanslarında ise Fenerbahçe ilk sırada yer alıyor. Sarı lacivertliler maç başına 38 orta ve 18 isabet ile ligin en iyisi olurken, Beşiktaş ise 32 orta ve 14 isabet ile ligde 4.sırada bulunmakta.

DRİPLİNGLER FENERBAHÇE'NİN İŞİ
İki ekibi birbirinden ayıran en büyük özellik ise dripling karneleri oldu. Fenerbahçe maç başına denediği 27 driplingin 20'sinde başarı sağlarken, bu alanda Alanyaspor'un ardından ikinci sırada yer aldı. Beşiktaş ise maç başına 24 denemesinin 12'sinde başarı sağladı ve ligde ancak 16.sırada yer alabildi.


FİZİK GÜÇLERİ BİRBİRİNE DENK
İki ekibinde girdikleri ikili mücadeleleri kazanma yüzdesi yüzde 53 oldu ve bu değer onları ligde ikinci sıraya yerleştirdi. Şu ana kadar Beşiktaş maç başına girdiği 147 ikili mücadelenin 78'ini, Fenerbahçe ise 166 ikili mücadelenin 88'ini kazandı. Beşiktaş'ın defansta, Fenerbahçe'nin ise hücumda girdiği ikili mücadelelerde öne çıktığı görülmekte.

HAVADA KARTAL, KARADA KANARYA
Ekiplerin hava toplarını ve yerden kazandıkları ikili mücadeleler incelendiğinde ise hava toplarında Beşiktaş'ın, yerden mücadelelerde ise küçük bir farklı Fenerbahçe'nin üstünlüğü bulunmakta. Buna göre Beşiktaş hava toplarının yüzde 56'sını, Fenerbahçe ise yüzde 50'sini kazanırken, bu değer yerden mücadelelerde yüzde 52'ye yüzde 54.

TEK BAŞINA TAKIMIN HER ŞEYİ: VALBUENA
Fenerbahçe'nin öne çıkan nadir isimlerinden biri olan Valbuena, takımın kritik performans değerlerinde de başı çekti. Fransız oyuncu ekibin en fazla şut atan (13), dripling yapan (44), orta gönderen (63) ve skora katkı yapan (5) ismi olurken, aynı zamanda ligin en fazla gollük hücumda bulunan (8) 3.oyuncusu oldu. Valbuena orta performansında ligin de zirvesinde bulunurken, dripling karnesinde ise 2.sırada.

KARTAL'IN DUVARI TOLGAY ARSLAN
Oğuzhan Özyakup'un sakatlığı sonrası daha fazla süre bulan Tolgay Arslan, rakipten top kazanma değerinde ligin en iyi oyuncusu durumunda. Başarılı oyuncu şu ana kadar 38 kez rakibin ayağından top alırken, ligde ilk 20 içerisnde başka bir Beşiktaşlı ya da Fenerbahçeli oyuncu bu alanda bulunmuyor.

SEKEN TOPLAR SOUZA'DA KALIYOR
Saha içerisinde teknik adamların en fazla önem verdiği değerlerden biri olan seken toplarda ise Souza'nın öne çıktığı görülmekte. Fenerbahçeli futbolcu maç başına 41 kez seken top alırken, bunların 23'ünü rakip sahada takımına kazandırıyor. Souza bu değer ile de ligin en iyisi durumunda geliyor.

PAS KARNESİNDE ISLA BAŞI ÇEKİYOR
Fenerbahçe'ye bu sezon katılan ve pas performansı ile takımın en iyisi olan Isla, ligde ise Galatasaraylı Fernando sonrası ikinci sıra geliyor. Başarılı oyuncu şu ana kadar 325 pasında 268 isabet sağlarken, derbide sahada olması beklenen isimlerden Pepe (289) 11., Souza (278) 13., Caner (276) ise 15.sırada ancak yer alabildi.

BİZE ULAŞIN