6222 yalnız değil!

Futbolda 3 ayrı olayda 3 kişi seyirden men cezası alırken haklarında ‘silahla yaralama’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek’ suçlarından da dava açıldı

6222 yalnız değil!
Zaman zaman eleştirilere konu olan 6222 Sporda Şiddet Yasası artık farklı ceza kanunlarıyla birlikte tribünde, sahada ve sosyal medyada uygulanıyor. İşte bu ay içinde farklı mecralarda yaşanan üç örnek:

IRKÇILIĞA GEÇİT VERİLMİYOR
Sosyal medya fenomeni Hakan Hepcan hakkında G.Saraylı Gomis için internette yazdıkları için "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılamak" ve "Sporda şiddet" suçlarından dava açıldı. Hepcan tutuksuz yargılanacak.

ŞİDDETİ ÖVGÜYE TOKAT GELDİ
Trabzonspor'un Alanya maçında "Bir umuttur Sedat Peker Reis" tişörtlerinin giydirilmesi sebebiyle taraftar grubu lideri M.F. Türkiye'deki spor müsabakalarından 2 yıl men edildi.

SU ŞİŞESİ DEĞİL SİLAH!
Başakşehir'in F.Bahçe maçında Volkan Babacan'a su şişesi fırlatan kişi kameralardan tespit edildi. Şişeyi silah kabul eden savcılık, F.B. isimli saldırganı TCK'nın 86/3 maddesi gereğince 'silahla kasten yaralama' suçundan 1,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması ve seyirden men edilmesini istedi.

ASIM EKREN UYARMIŞTI
Spor Savcısı Asım Ekren, İstanbul Adliyesi'nin ağustos sayısında ırkçı tezahürat ile pankartlar ve yöneticilerin şiddeti körükleyecek sözleri için 6222 dışında ceza kanunlarının da uygulanabileceğini söylemişti.
BİZE ULAŞIN