En az suçlu futbolcular

En az suçlu futbolcular

"Ülkece yaptığımız en büyük yanlış oyuncularımızı değersizleştirme. Başarısızlıkta en az suçlu futbolcular diye düşünüyorum. Çünkü gençken yaptıkları yanlışlıklar mutlak vardır. Fakat başarılı oldukları için hep yönetenler tarafından ötelenmiştir"

  • Futbol
  • Pazartesi 09.10.2017
İSKENDER GÜNEN İLE SORU CEVAP

2018 Dünya Kupası hayalleri sona eren A Milli Takımımız ile ilgili merak edilenleri SABAH'ın usta kalemi İskender Günen'e sorduk. İşte Günen'in yanıtları ve sunduğu çözüm önerileri:

Milli Takım Dünya Kupası'na veda etti... 2020 için nasıl bir futbolcu topluluğu ile yola devam etmeliyiz?
Aynı film, aynı senaryo. Seyretmekten bıktık. Yine bir dejavuyu yaşıyoruz. Daha önce olduğu gibi şu anda da 2018 Dünya Kupası'na havlu attıktan sonra gençlere yönelme söylemi öne çıktı. Yani bizler binayı yıkmadan yapamıyoruz. Bulduğumuz çözüm bu. Başka bir çözüm üretmek yok. Önce şu gerçeği belirtmek gerek: Ülkemizde futbolda sistemsizliktir sistem. Bu olgu, futbol federasyonundan tutun da kulüplerimize kadar öne çıkıyor. Örneğin futbol federasyonu 14 yabancı oyuncu kararını verdikten sonra şu an neden tersi düşünceyi savunuyor? Bu yüzden orman yanarken, ağaçlarla uğraşmayı bir kenara bırakmanın zamanı geldi. Öncelikli çözüm futbol federasyonununun değişiminden geçmektedir. Ondan sonra ise kulüplerin içerisinde bulunduğu mali tablo düzeltilmeli sağlıklı bir futbol ekonomisi ortaya çıkarılmalıdır. Yoksa bugünkü sağlıksız ve denetimsiz bir mali tablo ile yarınlar daha da kötü olur.

Lucescu'nun durumu da tartışılıyor. Sizce tecrübeli antrenör kalmalı mı gitmeli mi?
Yukarıda belirttiğim sistemimiz olmadığı için kurtarıcı arıyoruz. Hep kişilere bağlı bir anlayış. Daha önceki zamanlardaki gibi. Bana göre, istikrarlı bir yapı kurmak için önce sistem sonra isim. Dünya Kupası maçları bitmeden önce teknik adam değişimi yapmak bana göre büyük bir yanlış. Önceki zamanlarda Ersun Yanal ve Abdullah Avcı'nın şimdi ise Fatih Terim'in aynı şekilde görevlerine son verildi. Eğer Mircea Lucescu tartışmalı bir isimse kendisi ile uzun süreli mukavele neden yapıldı?

Arda, Burak, Emre, Selçuk gibi isimler artık ay-yıldızlı takıma alınmamalı mı?
Bu isimler misyonlarını tamamladı mı? Asıl problem nerede? Ülke olarak yaptığımız en büyük yanlış oyuncularımızı değersizleştirme. Bana göre tartışılması gereken bu. Bu durumda oyuncuların en son suçlu olduklarını düşünüyorum. Çünkü gençken yaptıkları yanlışlıklar mutlak vardır. Fakat başarılı oldukları için hep yönetenler tarafından ötelenmiştir. Örneğin daha önce Milli Takımlar'da yaşanılanlar var. 2002 Dünya Kupası'ndan sonra oyunculara verilecek olan cipler ve ardından 2016 Avrupa Şampiyonası'nda yaşanan prim tartışmaları... Ve hep medya önüne atılan oyuncu grupları... Peki yönetenlerin hiçbir suçu yok mu? Milli Takımlar'da alınan başarılardan sonra yüksek rakamlı primleri verenler kim?

Bugün Finlandiya ile oynuyoruz. Son maçımız için oyunculara vereceğiniz bir mesaj var mı?
Artık 2020 Avrupa Şampiyonası için "takım" oluşturmak zorundayız. Takım olmak ise ilk 11'inde fazla değişiklik yapmamaktan geçer. Başarının olmazsa olmaz şartı bu. Yoksa her maç 5-6 oyuncunun değiştiği bir milli takımın başarılı olma şansı çok azdır. İstikrarlı bir yapı ne yazık ki ortaya çıkmaz.

Yusuf ve Abdülkadir'e çok teklif geliyor. Bunu Başkan Muharrem Usta da açıkladı. Yönetim bu iki genç oyuncuyu satmalı mı yoksa kadroda tutmalı mı?
Abdülkadir ve Yusuf gelişmeye açık iki genç. Daha yüksek hedefler için gitmeleri gereken uzun bir yol var. Şu an gelecek adına umutlanmamızı sağlayan en önemli görüntü ise her iki oyuncunun da çalışma istekleri. Ben her iki oyuncunun da takımlarına çok daha fazla katkı yapabilecek yetenekte olduklarını düşünüyorum. Transferleri doğru değil.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN