İşte pes etmeyip, meydan okuyan kahramanlar!

İşte pes etmeyip, meydan okuyan kahramanlar!

Başarılarıyla tüm Türkiye'yi gururlandıran Ampute Milli Takımı bugün İngiltere ile final maçına çıkacak. İşte 'pes etmeyip meydan okuyan kahramanlar' ve kaptan Osman Çakmak'ın herkesi duygulandıran hikayesi...

  • Futbol
  • Pazartesi 09.10.2017 11:19

Türkiye, Avrupa Ampute Futbol Federasyonu (EAFF) Avrupa Şampiyonası'nda final maçına çıkıyor! Bugün saat 19.00'da Vodafone Park'ta İngiltere ile karşılaşacak olan ay yıldızlı ekibimiz, tüm taraftarları stada bekliyor. İstanbul'da olmayan ya da maça gelemeyenlerin TRT Spor'dan izleyebileceği tarihi maçın biletleri ücretsiz.

PES ETMEYİP MEYDAN OKUYANLARIN TAKIMI

ALİCAN KURUYAMAÇ: (Şahinbey BLD) - Trafik kazası sonucu sağ ayağını kaybetti.

FATİH KARAKUŞ: (Şahinbey BLD) - 5 yaşında iken elektrik çarpması sonucu kolu dirsekten kesildi.

MEHMET YUNSUR: (Şahinbey BLD) - Tarlada çalışırken sol ayağını saman makinesine kaptırdı.

FEYYAZ GÖZAÇIK: (Şahinbey BLD) - Doğuştan sağ bacağı yok.

MUHAMMET YEĞEN: (TSK Engelli SK) - Doğuştan bir bacağı kısa.

BARIŞ TELLİ: (İzmir BŞB) - 5 yaşında futbol oynarken ayağından araba geçti.

KEMAL GÜLEÇ: (TSK Engelli SK) - Şırnak'ta geçirdiği kazada ayağına taş düştü.

SERKAN DERELİ: (Pendik Belediye) - Doğuştan sol ayağı yok.

FATİH ŞENTÜRK: (Şahinbey Belediye): Motosiklet kazasında sol ayağını kaybetti

RAHMİ ÖZCAN: (Şahinbey Belediye): Doğuştan sağ bacağı yok.

ÖMER GÜLERYÜZ: (Yeditepe SK): Doğuştan sol ayağı kısa.

SELİM KARADAĞ: (Osmanlı Engelli SK): Doğuştan sağ kolu kısa.

OSMAN ÇAKMAK: (TSK Engelli SK) Şırnak'ta mayına basınca sol ayağını kaybetti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AMPUTE MİLLİ TAKIMI'NA TEBRİK

KAPTAN'IN HİKAYESİ...

"Tokat'ın Narkışla köyünde doğuyor Osman Çakmak. Çiftçi bir ailenin altıncı, son çocuğu. İlkokul bitiyor, soluğu İstanbul'da alıyor. İki abisi, aileye destek olmak için büyük şehirde çalışmaya gelmiş... Osman'ın tek bir hayali var; futbolcu olmak. Önce Zeytinburnuspor, sonra Yenidoğan Güneşspor. Bir yandan da marangozda çırak olarak çalışıyor. Abileri askere gittiğinde yaşı 16 oluyor ve artık aileye bakma sorumluğu da Osman'a geçiyor.

Kısa bir süre Rusya'da çalışan Osman'ın da askerlik çağı geliyor. 'Komando olacağım' diyor genç adam. Vatan sevgisiyle dolup taşan bedeninden bir parçayı feda edeceği ülkesi için biniyor otobüse....

Önce Manisa Doğukışla ardından Şırnak Besta Vadisi'nde piyade komando oluyor. Kuzey Irak operasyonu dahil birçok operasyona katılan Osman'ın kaderi, bir sabah saat 05.00'te değişiyor...

Şırnak-Şenova arasında yol emniyeti sağlama görevini yaptığı sırada hain teröristlerin yerleştirdiği bir mayına basıyor ve sol bacağı, diz altından itibaren kopuyor.

Hastanede gözünü açar açmaz söylediği ilk şey, "Ne olur bacağımı kesmeyin. Ben futbol oynamak istiyorum" oluyor. "Annem beni bacaksız görmesin, çok üzülür, dayanamaz..." derken gözyaşlarıyla karışık bayılıyor yeniden. Kendine geldiğinde ise artık sol bacağının olmadığını görüyor.

Annesini görene kadar saklamaya çalışıyor ama komutanları ondan önce söylüyor annesine. Evladının acısına ortak oluyor anne Çakmak, sonra metanet sarıyor bedenini: "Vatanın vatan olması için gazi de olacağız, şehit de" diyor oğluna. Ve Osman'ın o an hayatı değişiyor. Muhtaç olduğu kudretin damarlarında gezen kanda olduğunu yine fark ediyor. Ne de olsa annesine çekmiş...

3 ay sonra takılan protezle yürümeye başlayan Osman, yeniden askere gitmek, görev yerinde arkadaşlarıyla bir arada olmak istiyor. Ay yıldız sevgisini askeri üniformadan milli formaya taşıyan Osman şimdi yarım kalan hikayesini tamamlamaya çalışıyor. Tüm Türkiye ile beraber..."

Yazan: Serkan Akkoyun

ANTRENÖR UĞUR ÖZCAN'IN AÇIKLAMALARI

Tüm ülkede büyük bir sevinç dalgasına yol açan bu başarıların ardından Ampute Milli Takımı Başantrenörü Uğur Özcan Hürriyet'e açıklamalarda bulundu. Özcan, daha önce de Dünya ve Avrupa üçüncülüğü kazandıklarını hatırlatarak, başarılarının tesadüfi olmadığının altını çizdi. Müthiş bir dayanışma ve inanç içinde olduklarını belirten Özcan, "Maçlar hiçbir zaman masada kazanılmaz. Biz sözümüzü sahada söyleriz. Alın teri ve inançla Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

PRİM SORUSUNA ANLAMLI CEVAP

Uğur Özcan, "Kazandığınız başarıların karşılığında herhangi bir prim alıyor musunuz?" sorumuza ise bakın nasıl bir cevap verdi: "Bizim milli takımımızda bugüne kadar prim konuşulmadı, konuşulmaz da. Ay yıldızlı formayı giyen arkadaşlarımızın çoğu günlük hayatında toplu taşıma bileti ya da Akbil ile dolaşır. Kontörlü telefon kullanır ama bir gün olsun ağızlarına prim lafını almazlar. Bizim primimiz ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmak. Sağolsunlar Spor Genel Müdürümüz devletin imkanları ölçüsünde bize destek veriyor.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN