Şahsi fikridir!

Dursun Özbek, Lucescu'nun yabancı sınırlaması ile ilgili açıklamalarına karşılık verdi: “Mircea Lucescu’nun yabancıya limit koyacakları yönündeki sözlerinin şahsi olduğunu düşünüyorum ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu, federasyonun görüşü olsaydı bize iletirdi. Kulüpler Birliği olarak bir toplantı yapıp yol haritası çizeceğiz.”

Şahsi fikridir!
A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu'nun İtalyan basınına Türk futbolu ve yabancı sınırlaması hakkında yaptığı açıklamalar, büyük yankı bulurken, bu sözlere Galatasaray ve Kulüpler Birliği Başkanı Dursun Özbek'ten karşılık geldi. Türkiye'de yabancı kuralının değişmesiyle ilgili şu an alınmış bir karar olmadığını kaydeden Özbek, "Yabancı futbolcu sınırlaması, Süper Lig'in yanı sıra alt ligleri de ilgilendiriyor. Konuyla ilgili Kulüpler Birliği Vakfı olarak önümüzdeki hafta bir toplantı yapacağız. Toplantı neticesinde, federasyonla görüşerek bir yol haritası çizilecek" diye konuştu.

KULÜPLER KATKI VERMELİ
Rumen hocanın TFF ile birlikte yabancı oyuncu sınırlaması getirecekleri yönündeki sözleri sorulan Özbek, "Lucescu'nun açıklamasını ben de okudum. Federasyonla böyle bir mutabakatımız yoktu. Kulüpler Birliği Vakfı'nın da katkı vermesi lazım. Yapacağımız toplantıdan sonra federasyonla bir araya geleceğiz. Sayın Lucescu'nun açıklamasının şahsi olduğunu düşünüyorum. Bu, federasyonun bir görüşü olsaydı bize iletirdi. Lucescu'nun açıklamasını kamuoyunun takdirine bırakıyorum" ifadelerini kullandı.

LUCESCU NE DEMİŞTİ
İtalya'nın önde gelen gazetelerinden La Gazzetta dello Sport'a röportaj veren Mircea Lucescu, fitili ateşleyen şu ifadeleri kullandı: "Türk Milli Takımı'nda beraber oynamaya ve kazanmaya alışmış futbolcu grubu elimizde yok. Türkiye'de para var, İtalyanlar'ın hayal ettiği stadyumlar var ama İtalya'daki futbolcular yok. Türkiye Futbol Federasyonu ile ülkede geçerli olan yabancı sayısına bir limit koyacağız. Do��u ülkelerinde bunu yapmadan olmaz. Doğu ülkelerinde yabancısız da olmaz."

BAKAN BAK NE DEMİŞTİ?
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da yabancı sınırı ile ilgili önceki gün şöyle konuştu: "Türk futbolunun ekol olması için altyapıda oyuncularınızın olması lazım. Yabancı sayısının düşmesini arzu ediyorum. Kademeli olarak düşürülebilir. 5 veya 6 yabancı futbolcu olabilir. Önümüzde 4 yabancıyla UEFA Kupası'nı alan Galatasaray örneği var. Kulüpler Birliği ile de düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Yabancı oyuncuların da kaliteli olması gerekiyor. Basketbol oyuncuları kendi takımında süre alamıyor. TBF ve TFF ile birlikte bir yol haritası çizmemiz gerekiyor."

AHMET ÇAKAR DİYOR Kİ
Lucescu ne oluyor ki 'yabancı sınırlamasını getireceğiz' diyor. O, anladığım kadarıyla Türk futbolunun patronluğuna soyunduğunu zannediyor. Ne dediği belli değil. Yabancı sınırlaması tabii ki olmalı. Ama hangi yabancı sınırlamasını getirirsen getir, Türk futboluna ne kadar fazla para verirsen ver, altyapı problemini çözmeden Türk futbolunu bir yere getirmek mümkün değil. Ne kulüp başkanları günlük başarılar için ne de futbol federasyonları oy kaygısıyla bu işe eğiliyorlar. Bu işi çözebilecek merci devlettir.

MURAT ÖZBOSTAN DİYOR Kİ
Bir kere Lucescu'nun La Gazzetta dello Sport'a yaptığı açıklama başlı başına skandal... Türkiye'yi aşağı seviyedeymiş gibi göstermesi ve bunu yabancı basın mensuplarıyla paylaşması hiç hoş değil. Ayrıca "Türkçe öğrenirsem, Türk medyası beni asar. Peşimi bırakmazlar" diye şikayetçi olmuş. Bizim de çok umrumuzdaydı onun Türkçe öğrenip öğrenmemesi... Yabancı meselesine gelirsek... Bu, Lucescu'nun konusu değil. O maaşlı çalışan bir teknik direktör. Bu işler onu aşar. Dursun Bey de topu Futbol Federasyonu'na atarak konuya farklı bir bakış açısı getirdi. Sonuç itibariyle bu meseleyle ilgili bir karar alınacaksa, bunun masaya oturulup bir an önce açığa kavuşturulması lazım. Çünkü iş uzadıkça Lucescu gibi yerli yersiz meseleyi sulandıranlar oluyor.
BİZE ULAŞIN