Geleceğimiz garanti

Türkiye, G.Saray ve F.Bahçe’nin erken saf dışı kaldığı kritik sezonda Beşiktaş’ın Avrupa’da topladığı puanlarla yakın geleceğine tutundu ve en az 3 sezon bir Şampiyonlar Ligi biletini garantiledi...

Geleceğimiz garanti
Beşiktaş'ın Porto'dan kopardığı puanla UEFA güncel ülkeler sıralamasında bu sezon 5.200, 5 sezonluk hesaplamada ise 34.200 puana ulaşan Türkiye, yakın geleceğe dair ilk 10 dışı kalma korkularını atlattı. Beşiktaş'ın resmen gruptan çıkmasıyla 5 bonus puanı daha almasının ardından iyice rahatlayan Türkiye, Başakşehir ve Konya'nın elenmesi durumunda ortalama bir puanla sezonu tamamlayacak. İki takımımızdan birisi sürpriz yaparak Beşiktaş'la birlikte şubat ayına kalmayı başarırsa 37.700 puanlı Belçika'yı yakalama ihtimalimiz belirecek.

RAKİPLER DÖKÜLDÜ
Geleceği garantilememizi, hatta daha fazlası için ümitlenmemizi sağlayan ise rakiplerimizin nal toplaması… Grup aşamasına yalnızca 2 takım bırakabilen Hollanda'nın bu sezon topladığı puan 1.900. Geçen sezon coşup 12.500 puan toplayarak aradaki farkı açan Belçika, bu kez yalnızca 1.800 puanda kaldı. Bu durum, 2020/21 sezonu katılımımızı ilgilendiren gelecek sezon sıralamasında dahi en yakın rakibimiz Hollanda'dan 4.666 puan önde olduğumuzu gösteriyor. Bu da ilk 10'daki yerimizi yani bir takımımızın Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılım hakkımızı garanti altına alıyor.İKİNCİMİZE KAPI AÇILIYOR
2009'da devreye giren Platini sistemine göre; Süper Lig ikincileri yalnızca büyük ülkelerin elemelere katılan temsilcileriyle eşleşebiliyor ve Arsenal, Liverpool, Sevilla gibi ekiplerle eşleşip gruplara kalamıyorlardı. 2018/19 sezonuyla birlikte bu sistemde esnemeye gidiliyor. Artık İspanya, İngiltere, İtalya ve Almanya dördüncüleri de doğrudan gruplara gideceği için Türkiye ikincisi elemelerde Fransa üçüncüsü, Rusya üçüncüsü, Portekiz ikincisi gibi ekiplerle oynayarak nispeten daha kolay yoldan gruplara kalmaya çalışacak.

BİR GÖRÜŞ
MURAT ÖZBOSTAN

Kulüpler için bu bir bayrak yarışıdır
Sayfalarımızı okurken Türkiye'nin ülke puanında önemli bir aşama kaydettiği yönünde bir haber dikkatinizi çekecektir. Bunda özellikle bu sezon Beşiktaş'ın topladığı puanlar çıkışımızın bel kemiğini oluşturuyor. Biz bir İngiltere ya da İspanya değiliz. Real Madrid'in yenilmesi Barcelona'nın umrunda olmayabilir, çünkü birbirlerinin puanlarına ihtiyaçları yok, Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan 4'er takım yolluyorlar. Bizde öyle değil, bizim için Avrupa başarısı ülke tanıtımı da dahil olmak üzere bir toplumsal mesele. Cumhurbaşkanımız, sık sık sporun birleştirici gücüne vurgu yapıyor. Beşiktaş'ın başarısı hepimizin başarısı olmalı. Bazı Anadolu kulüplerinin tebriklerini gördük ama keşke ezeli rakipleri de en azından sosyal medyadan destek verseler. Bugün Beşiktaş, yarın Galatasaray, öbür gün Fenerbahçe… Avrupa kupaları birbirimize karşı yaptığımız bir yarış değil, bir bayrak yarışıdır. Bilincinde olmamız şart.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN