Galatasaray fabrika ayarlarına döndü

İkinci yarının ilk Serbest Kürsü toplantısında SABAH Spor yazarları çarpıcı tespitler yaptı

Galatasaray fabrika ayarlarına döndü

GÜRCAN BİLGİÇ
Fatih hocanın gelişi takım üzerindeki mağlubiyet baskısını azaltmış. Terim, G.Saray'ın yerine rakip olarak görülmeye başlanan bir fenomen.

METİN TEKİN
Kayseri'deki en radikal karar, Belhanda'nın yerine Selçuk'un oynamasıydı. Terim, kaptana olan inancını gösterdi ve olumlu sonuç aldı.

LEVENT TÜZEMEN
İgor Tudor döneminde G.Saray'ın oyun kültürü kalmamıştı. Şimdi özgüven veren bir teknik direktörle fabrika ayarlarına geri döndü.

MURAT ÖZBOSTAN: Galatasaray, Kayseri'de kritik bir virajı kazasız döndü. İgor Tudor dönemine göre Galatasaray'daki en büyük fark sizce nedir?
LEVENT TÜZEMEN: Haftanın en gövdeli galibiyetini Galatasaray aldı. Üstelik rakipleri tam takıma yakındı ama G.Saray'da omurgayı oluşturan oyuncular olmamasına rağmen alınan galibiyetin değeri çok kıymetliydi. Tudor döneminde G.Saray'ın belirli bir oyun kültürü yoktu. Tudor'un saçmalıkları nedeniyle bir oyun hafızası oluşmamıştı. Terim, önce G.Saray'ın genlerini onardı. Arkadaşlık ilişkilerini güçlendirdi. Önde baskı yapan, kanatları kullanan oyun hafızasını yeniden yarattı. Terim sayesinde G.Saray, fabrika ayarlarına geri döndü ve keyif vermeye başladı.
GÜRCAN BİLGİÇ: Fatih hocanın gelmesi takım üzerindeki mağlubiyet baskısını ciddi şekilde azaltmış. Başkanın bile önüne çıkan, G.Saray'ın yerine rakip olarak görülmeye başlanan bir fenomen Fatih Terim. Sonuç sorumluluğu onun üstüne binince sahadaki güven duygusu üst düzeye çıktı. Beraberliğin kötü sonuç sayılmadığı bir deplasmandan 3 puanla döndüler. Fakat fizik kalite olarak iyi değiller. Normalde ikinci yarıda yaptığı değişiklikleri Tudor gerçekleştirseydi, bugün sayfalar 'Korkak' kelimesiyle kaplıydı. Halbuki oyunun gidişinde en doğru kararı verdiler.

ÖMER ÜRÜNDÜL: Fatih Terim çok deneyimli bir teknik direktör. Oyuncuları kazanması ve onları motive etmesi en büyük özelliklerinden bir tanesi. 3 önemli eksiğine rağmen Kayseri gibi güçlü bir takıma karşı deplasmanda ilk yarıda oyunu domine etmeleri çok önemliydi. Eren'in performansı önemli bir kazanç. İkinci yarıda baskı altında kalmaları da normal. Çünkü iyi bir takıma karşı maçın tamamında oyuna hükmedemezsiniz. Fatih Terim 3 oyuncu değişikliği yaptı. 3'ünün de çok ciddi maç eksikliği vardı. Buna rağmen üçünden de katkı gelmesi bir teknik direktör marifetidir.
METİN TEKİN: Deplasmanda olmasına rağmen daha önde ve tempolu oynamak isteyen bir G.Saray izledik. Bunu ilk 30 dakika çok iyi başardılar fakat sonra rakip oynamaya başlayınca yine değişikliklere kadar oyunu tutamayan bir G.Saray vardı. G.Saray'ı lig yarışında etkileyecek en önemli şey, deplasman maçlarında sergileyeceği performanslar olacaktır.ÖZBOSTAN: Belhanda'yı kulübeye çeken Fatih Terim Selçuk'a şans verdi. Selçuk'u nasıl buldunuz? Selçuk Galatasaray'ın yeni transferi olur mu?
BİLGİÇ: Sadece Selçuk değil, Donk, Hakan Balta ve Sinan Gümüş de transferler arasında. G.Saray kaptanı şu an form olarak çok geride. Güç olarak da 60'tan sonra teslim oldu. Ama elinden geleni yapıyor. İlk 45'teki baskı organizasyonunun önemli figürüydü. Galibiyeti de bu bölüm getirdi. Takımı yöneten bir teknik adam olunca Selçuk da oyunculuk bölümüne dönmeye karar vermiş.
ÜRÜNDÜL: Selçuk'un kalitesi belli. Sıkıntılı bir dönem yaşadı ama tekrardan kendisine geldiği mesajını da yorulana kadar başarılı performansla gösterdi. Fizik kalitelisini geliştirdiğinde daha da önemli katkılar verecek. Zaten Fernando oynamadığı zaman Selçuk'tan başka ön libero alternatifi kadroda yok. Fatih Terim kazanırsa, bir alternatif de Donk olur.
TÜZEMEN: Belhanda kalitesi doğrultusunda hizmet vermezse Terim, Faslı yıldızı kulübeden çıkarmaz. Yani formayı kazanmak zorunda. Selçuk İnan'ın maç sonu konuşmalarına bakalım… "Artık farklı bir Selçuk İnan izleyeceksiniz çünkü hocam Fatih Terim'in benden istediklerini biliyorum. O da benden ne alacağını biliyor." Tudor'un sırtını döndüğü başta Selçuk olmak üzere, Donk, Yasin, Sinan Gümüş ve Kayseri'ye iki gol atan Eren Derdiyok gibi oyuncular sadece Fatih Terim ile yeniden doğmayacaklar, Galatasaray'ın ikinci yarıdaki zorlu maratonunda yeni transfer gibi olacaklar.
TEKİN: Fatih hocanın en radikal kararı bu oldu ve olumlu sonuç verdi. Selçuk İnan'a olan güvenci nedeniyle ondan yararlanma düşüncesinde. Tabii ki bu saatten sonra muazzam bir Selçuk İnan performansı olmaz ama takıma fayda sağlayacağını düşünüyorum.'KONGREYLE RESTLEŞEMEZSİN'

ÖZBOSTAN: Mustafa Cengiz seçimi kazandı. Mayıs ayına kadar başkan.. Bu süreçten neler bekliyorsunuz?
TÜZEMEN: Galatasaray camiası, Ocak'taki seçimi ısrarla reddediyordu. Dursun Özbek, kurmaylarının yanlış yönlendirmesiyle bir baskın seçim düzenledi. Galatasaray kongre üyeleri kendileriyle restleşen, inatlaşan başkan ve yöneticilere asla taviz vermez. Mustafa Cengiz yürekli bir davranış sergileyip başkanlığa adaylığını koydu. Galatasaray'da baskın seçime karşı çıkanların ve inatlaşmalardan nefret edenlerin önce meşalesi oldu, sonra destekleriyle de seçimi kazandı. Mustafa Cengiz müthiş bir Galatasaraylı. İlk röportajı SABAH'a vermişti. Anlattıklarında her türlü mali sorunları çözebilecek plan ve programlarını gösterdi. Bulacağı paranın kaynağını da o zaman Eximbank olduğunu duyduk.
BİLGİÇ: Mustafa Cengiz'in işi çok zor. Özellikle önündeki süreci maddi açıdan doğru yönetmesi gerekiyor. Dursun Özbek'in önemli miktarda kefaletleri var. Mustafa Cengiz yönetiminin de köprü finansmanı sağlaması lazım. Eğer nakit akışı düzgün olmazsa sportif başarı da darbe yiyebilir.

KADER HAFTALARI BAŞLIYOR!

MURAT ÖZBOSTAN: Fenerbahçe ve Beşiktaş zor kazandı.. Bu iki takım için yorumunuz nedir? Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin eksikleri var mı?
METİN TEKİN: Oyunları tatmin edici değildi belki ama sonuçlar iki takımı da yarışta tuttu. Özellikle Giuliano'nun sakatlığı Fenerbahçe'yi çok etkileyecektir. Fakat bu da Valbuena'nın şans bulması demektir. İşte onun sergileyeceği performans, Fenerbahçe'nin önündeki zorlu periyotta alacağı sonuçları etkileyecektir. Beşiktaş içinse Almanya'daki maçın sonuncuna kadar her zaman kafalarında, 'Ligde kaybetsek bile bizim Şampiyonlar Ligimiz var' düşüncesi hep olacaktır. Oyun gücü olarak sıkıntıları olmasa da lig konsantrasyonu anlamında sorun yaşadıklarını söyleyebiliriz ki bu konsantrasyon sorunu nedeniyle de zirvenin 6 puan gerisindeler.

GÜRCAN BİLGİÇ: F.Bahçe'nin şansı maçın sahasında olmasıydı. Yine kriz yaşadı. Uzatma dakikalarında olsa da bunu aşmayı başardı. Beşiktaş ise başından sonuna kadar maçın hakimiydi. Geri düşse bile bir saniye bile yenileceği hissini vermedi. Elbette eksikleri var. Ama iki teknik adamın da bunu kadro içinde çözmeyi tercih etmeleri takdir edilmeli. Aykut Kocaman'ın 'Paranız varsa takımdakilere verin' teklifi, Şenol Güneş'in, 'Oyuncu alacaksak Cenk'i niye sattık?' yaklaşımı camiayla ve kulüple birlikte hissettiklerini gösterir.
ÖMER ÜRÜNDÜL: Fenerbahçe'nin kadro yapısı itibariyle hangi rakiple oynarsa oynasın, oyunu sürekli kontrol altında tutma yapısı yok. Şimdi Fenerbahçe'nin kaderini çizecek zorlu haftalar başlıyor. Sakat Giuliano'dan faydalanılamayacak. O tarzda bir oyuncunun alternatifi kadroda yok. Janssen'in sakatlığı çok uzadı. Mehmet Ekici ortada yok. Beşiktaş'ın Antalya maçında sivrilen bir numaralı isim Talisca'ydı. Onun en büyük eksikliği, maçlarda devamlılığının sınırlı olmasıydı. İlk defa bu maçta 90 dakika çok aktif göründü. Şu anda sıkıntı santrfor mevkiinde. Son maçta Negredo'daki sıkıntı açıkça görüldü.
LEVENT TÜZEMEN: Beşiktaş, Antalya'da bence kazanırken zorlanmadı. Sadece yakaladığı gol pozisyonlarında hovardaca davrandı. Vida'nın katılımıyla Beşiktaş, Türkiye'nin en güçlü defansına sahip oldu. Talisca, Cenk sonrası kafalarda oluşan soru işaretlerini attığı gollerle sonlandırırken Şenol hocaya 'Bu takımın yeni golcüsü benim' dedi. Beşiktaş'ın kadro derinliğine baktığımızda eksiği yok, fazlası var. Aynı derinlik Fenerbahçe'de de var. Aykut hocanın kendi sisteminde ısrar etmesi belki doğru ama bazen oyunculara kendi yeteneklerini sergilemeleri adına özgürlük de tanımak gerekir. Fenerbahçe'nin sadece kanattan Dirar ile yüklendiğini düşünürsek iyi ve hızlı bir sol kanat oyuncusuna ihtiyacı var.

BAŞAKŞEHİR ÇARESİZ BIRAKIYOR

ÖZBOSTAN: Başakşehir için 'Barcelona gibi takım' diyorlar. Katılıyor musunuz?
ÜRÜNDÜL:
Çok üst düzeyde bir pas trafiğine sahipler. Bol alternatifli, birbirlerinin yerlerini dolduracak ve sistemi işletecek özelliklere sahip oyuncuları var. Şu anda ligin en iyi futbol oynayan takımı. Ama son maçta bir gözlemim var, top sürekli bende kalsın prensibi o kadar oyuncuların beyinlerine işlemiş ki skor avantajı elde ettikten sonra rakipler risk alırken, karşı alanda oluşan genişlikte çabuk gole gitmek yerine tekrardan set oyununa dönmelerini düzeltmeleri gerekiyor.
BİLGİÇ: Sezon başında da devre arasında da şampiyon adayı sorusuna 'Başakşehir' cevabını verdim. Sadece iyi takım değiller, gittikçe de mükemmelleşiyorlar. Doğru oyuncuların taktik disiplin içinde ne kadar farklılaşacaklarını Abdullah Avcı hepimize gösterdi. Bugün ligdeki birçok takımın oyuncusuna sorun, 'En zor rakip Başakşehir. Onlara karşı çaresiz kalıyoruz' cevabını alıyorsunuz. Ligimizin şaheseridir Başakşehir.
TÜZEMEN: Abdullah Avcı için bir dönem 'yerli Mourinho' yakıştırmasını yapmıştım. Haklı da çıktım. Çünkü dibe vurmuş ve dışlanmış birçok yıldızı Başakşehir'de yeniden ayağa kaldırdı. Sistemleri var, yetenekli, kaliteli oyuncuları var. Oyun kültürleri Barcelona'yı andırıyor. En büyük özellikleri ise başta Abdullah Avcı olmak üzere 'Ben' değil, 'Biz' diye düşünmeleridir.
TEKİN: Başakşehir oynamak istediği oyun olarak Barcelona'ya benzetiliyor, doğrudur. Çünkü pas marifetiyle üretmek Başakşehir'in seçtiği oyun... Tabii ki oyuncu kalitesi çok yüksek olan Barcelona'daki gibi yapması mümkün değil ama ligimizde aynı oyunu oynayabilme, devamlılık ve oyun gücü olarak bu yarışta en önde oldukları bir gerçek. Oynanmış olan 18 maçın 16'sında bu oyunu oynadıklarını görüyoruz. Bu futbolda önemli bir iştir.SADECE BURAK'LA OLMAZ

ÖZBOSTAN: Trabzonspor inişe geçti.. Kupadan elendi.. Lige de iyi başlamadı... Rıza Çalımbay özellikle transfer istiyor. Eksik olan ne Trabzon'da?
ÜRÜNDÜL: Trabzonspor bana göre Konya'da sezonun en kötü maçlarından birini oynadı. 75 dakika 10 kişi oynayan bir rakibe karşı pozisyon zenginliğini bulamayışı, Burak'tan başka gol koklayan bir oyuncunun olmayışı sıkıntı. Ayrıca genç Abdülkadir, kişisel yetenekleri dışında takım oyunu olarak da yetersizdi.
BİLGİÇ: İyi oynayarak değil iyi mücadele ederek kazanıyorlardı. Ama 70 dakika eksik oynayan bir rakibe karşı pozisyon olarak üstünlük kuramamaları sahada lider oyuncu olmadığını da gösteriyor. Burak Yılmaz işin sadece gol kısmında var. Oyunu yönetecek bir akıl yok. Rıza hoca, hiyerarşide Sosa'yı eğer yukarı çekmezse kalitenin de artması çok mümkün gözükmüyor.
TÜZEMEN: En büyük sorun hala istikrarlı bir kadro olmayışı. Trabzon'un iyi bir stopere ihtiyacı var. Sadece Burak'a endeksli oynamak Trabzon'a yetmez. Rodallega'yı daha fazla kullanmak gerekir.ROBİNHO GÜÇLÜYSE SİVAS'TA ŞOV YAPAR

ÖZBOSTAN: Sivasspor'un Robinho'yu transfer etmesi büyük ses getirdi. Brezilyalı yıldızın Türkiye'ye gelişi hakkında ne düşünüyorsunuz?
TEKİN: Ligimizde yapılan renkli transferler seyir keyfini artırıyor. Şu anda durumunu bilmiyoruz. Performans anlamında ne katacağını göreceğiz.
BİLGİÇ: Kentin havası değişecektir. Tribünlere akın olur. Robinho'nun takımdaki arkadaşlarını nasıl etkileyeceği performansı da belirleyecek. Böyle bir oyuncuyla birlikte koşacaklar mı yoksa 'vurdumduymaz' bir tavırla karşılayıp vaz mı geçecekler? Yaşayıp göreceğiz.
TÜZEMEN: Vagner Love, Pepe, Giuliano, Fernando, Gomis, Eto'o gibi oyuncuların Türkiye'de oynaması Robinho'yu Sivas'a getirdi. 34 yaşında olmasına rağmen yüksek tekniği ve oyun kalitesiyle futbolumuza güzellikler katacaktır. Tek sorun Sivas'ın soğuğu olabilir.
ÜRÜNDÜL: Robinho çok önemli bir yıldız. Son durumu hakkında bir bilgim yok. Eğer belli bir seviyede gücü varsa çok katkı sağlar.
BİZE ULAŞIN