Haydi hayırlısı

Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım hakkı veren Uluslar Ligi’nde kuralar bugün İsviçre’de çekilecek. B Ligi’nde mücadele edecek Türkiye 3. torbada

Haydi hayırlısı
İsviçre'nin Lozan kentinde TSİ 14.00'te gerçekleştirilecek UEFA'ya üye 55 ülkenin katılacağı Uluslar Ligi kura çekiminde A, B, C ve D liglerinde yer alan takımlar gruplara ayrılacak. Türkiye kuraya B Ligi'nden Kuzey İrlanda, Danimarka ve Çekya ile 3. torbadan katılacak. Türkiye'nin muhtemel iki rakibi Avusturya, Galler, Rusya, Slovakya, İsveç, Ukrayna, İrlanda Cum. ve B.Hersek arasından seçilecek. Siyasi nedenlerden dolayı Ukrayna ile Rusya, Ermenistan ile Azerbaycan aynı grupta yer alamayacak. Uluslar Ligi, Avrupa Futbol Şampiyonası için 4 takıma katılım hakkı sağlayacak. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri, yine 10 grupta oynanmaya devam edecek ve gruplarda ilk iki sırayı alan ülkeler finallere katılmaya hak kazanacak. 24 ülkenin mücadele edeceği EURO 2020 finallerine kalacak son 4 takım ise Uluslar Ligi'nden çıkacak.

FORMAT NASIL?
UEFA Uluslar Ligi'ndeki A, B, C ve D liglerinde gruplarını lider bitiren takımlar kendi aralarında dörtlü final (yarı final, üçüncülük ve final maçları) oynayacak. Liderler, EURO 2020'ye elemeler sonucu katılım hakkı kazanmışsa söz konusu ligde onlardan sonra en yüksek puana sahip takımlar, dörtlü finale kalacak. A, B, C ve D liglerindeki dörtlü finallerin kazananları, EURO 2020'ye katılım hakkı elde edecek. A ve B liglerinde yer alan 12'şer takım, dört grupta üçer ülke ile mücadele edecek. C liginde bir grupta üç ülke, diğer üç grupta dörder ülke boy gösterecek. D liginde ise dört grupta dörder ülke yer alacak. Liglerinde aynı grupta yer alan takımlar, birbirleriyle deplasmanda ve evinde olmak üzere maçlar oynayacak.
BİZE ULAŞIN