65 sayfalık sunum

UEFA ile görüşen G.Saray, 65 sayfalık sunum dosyasında Riva ve Florya projelerinden sağlanacak gelirleri anlattı. Sunumda yeni sözleşme imzalayacak futbolcuların vergilerini kendilerinin ödeyeceği de vurgulandı

65 sayfalık sunum

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ve beraberindeki 6 kişilik heyet, dün İsviçre'nin Nyon şehrinde UEFA Finansal Fair-Play Komitesi ile toplantı yaptı. Kulübün içinde bulunduğu mali kriz nedeniyle camianın sonucunu tedirginlik içinde beklediği zirveye 65 sayfalık detaylı bir sunum dosyası ile giden başkan Cengiz, şu ana kadar yapılan çalışmaları ve planlarını ayrı başlıklar altında şöyle anlattı:

Neler yaptık?
'Yellow Friday' kampanyası ile 8 milyon TL ciro yaptık.
Mali durumu göz önüne alarak takımın en fazla yatırım yapılan oyuncularından Ndiaye'yi 16 milyon Euro'ya sattık.
Futbolcuların 2017 yılına ait birikmiş alacaklarının hepsini ödedik.
Transfer edilen futbolcuların kulüplerine vadesi gelmiş bonservis taksitlerini kapattık.
Futbolculardan ve kulüplerinden borçsuzluk kağıdını aldık.

Neler yapacağız?
Riva ve Florya projelerinden sağlanacak yeni gelirlerle borçların büyük kısmını kapatacağız.
Sermaye artırımı sayesinde gelecek para ile futbolcuların maaşını zamanında ödeyeceğiz. 65 milyon Euro'luk maaş bütçesini yeni sezonda daha aşağıya çekeceğiz.
Türk oyuncularla TL üzerinden yeni sözleşmeler imzalayacağız ve kur farkı zararını en aza indirgeyeceğiz.
Maç başı prim sistemini kaldıracağız.
Yeni sözleşmelerde oyunculara vergilerini ödeme şartı koyacağız.

Ne bekleniyor?
Dün Galatasaray'ı dinleyen Finansal Fair Play Komitesi kararını önümüzdeki haftalarda açıklayacak. Sarı-kırmızılı kulübe yakın kaynaklar Avrupa'dan men cezasının söz konusu olmadığını belirtti. Transfer kısıtlaması (sattığın kadar futbolcu al) en muhtemel sonuç olarak görülüyor. Yine takım bütçesinin 65 milyon Euro'dan aşağıya çekilmesi ve Avrupa Kupaları listesine yazabileceği 25 olan oyuncu sayısının 21'e düşürülmesi ihtimal dahilinde.

Taraftarımız rahat olsun!
UEFA ile yapılan görüşme sonrası açıklama yapan G.Saray Başkanı Mustafa Cengiz, toplantının 3 saat sürdüğünü söyledi. 3 tür sunum yaptıklarını vurgulayan Cengiz, "UEFA'nın amacı, asla futbolu öldürüp uçmakta olan kuşun kanatlarını kesmek değil. Her şeyi tek tek anlattık. 10'a yakın soruşturma müfettişi ile UEFA bizi çok iyi dinledi ve çok sorular sordu. Biz, özellikle gelecek 3 yıl için gerçekçi, samimi planımızı, olduğu gibi gerçek verilerle anlattık. Hayali hiçbir şey söylemedik. Ben her zaman en kötü duruma hazırlanırım, en iyi geldiği zaman da şaşırmam" dedi. UEFA'nın soruşturma sonrasında kararını ne zaman açıklayacağı sorusuna ise Cengiz, "UEFA'nın kararının belli bir süreç alacağı kesin. Umarım Türk futbolu için en hayırlısı olsun. Taraftarımız rahat olsun" cevabını verdi.

BİZE ULAŞIN