Acilen yeniden yapılanmalı

İskender Günen, Trabzon’daki kongre kararını analiz etti:

Acilen yeniden yapılanmalı

Yıllardır aynı sorunlarla karşı karşıya gelen bir kulüpte her gelen gideni aratmakta.. Önce Sadri Şener daha sonra da İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetimlerin Trabzonspor'a bıraktığı bir borç yükü vardı. Muharrem Usta ise başkan olduğu gün öncelikli hedeflerinin bu borcu azaltmak, ondan sonra da şampiyonluğa oynayan bir takım kurmak olduğunu belirtmişti. O da sözünü tutmadı. Ve yeniden yapılanma konusunda Ersun Yanal'da karar kıldı. Yanal geldiği zaman yazdığımız yazılarda yeniden yapılanmanın Yanal ile oluşmasının yanlışlığını belirttik. Çünkü daha önce 2 kez geldiğinde yaptıkları herkesçe bilinen bir gerçek. Yapılan transfer yanlışları var. Hem de çok sayıda.. 30 yaş ve üstü oyuncu transferlerinde uzun süreli anlaşmalar var. Yanal ayrıldıktan sonra da Rıza Çalımbay ile yola devam edildi. Bana göre bugün gelinen nokta hiç de sürpriz değil. Einstein'ın çok sevdiğim bir sözü var: "Aynı şeyleri yapıp, farklı sonuçları beklemek aptallıktır." Ve şu anda kulübün içinde bulunduğu mali portre içler acısı. FIFA'dan da önümüzdeki sezon için transfer yasağı geldi...

KONGRE KARARI ÇOK DOĞRU
?
Olağanüstü kongre kararı son derece doğru. Artık Trabzonspor camiası yıllardır yaptığı yanlışlara son vermeli. Yeniden yapılanma konusunda somut adımlar atmak için öncelikli hedef bütçeyi öne alan bir plan yapılmalı. Yüksek rakamlı transferlere son verilmeli. Gerekirse futbolcularla oturup sözleşmeleri üzerinden güncellemeler yapılmalı. Trabzonspor, KİT (Kamu İktisadi Teşebbüsü) olmaktan kurtulmalı. Kurumsal bir yapıya kavuşturularak profesyonel bir şekilde verimli ve etkin bir yapıya dönüştürülmeli. Her şeyden önemlisiyse kısa-orta ve uzun vadeli bir program ortaya konularak buna sadık kalınmalı. Çünkü artık kaybedecek bir zamanı yok. Eğer aynı yanlışlar bir kez daha tekrar edilecek olursa ne acıdır ki Trabzonspor bir öykü olarak kalır.

ABDÜLKADİR'DEN İYİ HABER
Trabzonspor deplasmanda T.M. Akhisarspor ile oynayacağı maçın hazırlıklarını Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde yaptığı çalışmayla sürdürdü. Teknik direktör Rıza Çalımbay yönetiminde yapılan antrenmana sakatlıkları bulunan Esteban, Mustafa Akbaş, Durica, Castillo ve Bero katılmadı. Hafta başından itibaren yapılan antrenmana sakatlıkları nedeniyle katılamayan Abdülkadir Ömür ve Dame N'Doye ise takımla çalıştı. İki oyuncu da sakatlığı tamamen atlattı.

GEÇ KALINMIŞ KARAR
Trabzonspor'daki yöneticilik görevinden istifa eden eski yönetici Mehmet Yiğit Alp, kongre açıklaması için "Geç alınmış bir karar" dedi. Alp, "Trabzonspor'un zaman kaybetme şansı yok. Herkesin ortak akılla karar vermesi gerekiyor. Ben adayım, o aday, başkası aday.. Öyle bir hayat yok. Trabzonspor'un kurtuluşu için herkes bir araya gelecek. Kırgınlıklar, küslükler bırakılacak. Şehir ortak akılla ortak adayını belirlemeli" diye konuştu.

KONGRE TARİHİ 7-8 NİSAN
Trabzonspor Yönetim Kurulu, Nisan ayının ilk haftasında yapılacak olan olağanüstü seçim için resmi açıklamayı yaptı. Yapılan açıklamada, ilk toplantının 29-30 Mart 2018 tarihlerinde yapılmasına, çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantının, çoğunluk aranmaksızın, 7-8 Nisan 2018 tarihlerinde olacağı vurgulandı.

BİZE ULAŞIN