Ersun Yanal: Suçlu sistem

Zenit maçı için basının karşısına geçen Ersun Yanal, gündemi meşgul eden 'hakem hataları' sorularından kaçamadı: "Hakemlerimiz korunmalı... Bu adamlar karar veremiyorsa bir sıkıntı var demektir. Ben sistemi suçluyorum. Gerginlik futbolun önüne geçiyor."

Ersun Yanal: Suçlu sistem
UEFA Avrupa Ligi Son 32 Turu ilk maçında bugün Rus ekibi Zenit'i konuk edecek olan Fenerbahçe'nin teknik direktörü Ersun Yanal, Neustadter ile birlikte basın toplantısı yaptı. Ancak hocanın Avrupa mücadelesine yönelik açıklamalarından çok, Süper Lig'e damga vuran hakem hataları ile ilgili düşünceleri merak edildi. Yanal gündemin 1 numaralı konusu haline gelen hakemlerle ilgili konuşmaktan kaçamadı.

LİGDEKİ HER TAKIMIN BİR HAKEMİ Mİ VAR!
Gelinen noktada, hakem hatalarının sadece kendileri için değerlendirilmemesi gerektiğine vurgu yapan Yanal, "Şu an bir kaos var. Kimseyi kırmadan, ceza almadan, ufak tefek sorularla gitmek gerekiyor. Herkes adil olduğunu düşünüyor mu? Canı yanan var mı? Nasıl notlanıyor? Keyfi işler oluyor mu? Bunu bize açıklar mısınız? Atama kuralları bir sisteme göre mi yapılıyor? Bir hakem, bir takımın maçını 5 kez yönetmişse, herkesin bir hakemi mi var?" diye konuştu.

BİZİM KIDEMLİ HAKEMLERİMİZ VAR YA!
Yanal kişisel olarak kimseyi suçlamadığını belirtip, "Hakemlerimiz linç edilmemeli, korunmalı. Bu adamlar bir türlü karar veremiyorsa bir sıkıntı var demektir. Ben sistemi suçluyorum. Gerginlikler futbolumuzun önüne geçiyor. Yüzde kaç VAR'a gittik, İtalya'da, Almanya'da yüzde kaç gitti? Bizde kıdemli hakemler var ya! Fenerbahçe'nin, Beşiktaş'ın, Galatasaray'ın hakemi. Neye göre VAR'a gitti?

NAGATOMO GÖNDERMESİ
Soldado'nun 'F.ck off' dediği gerekçesiyle kırmızı kart gördüğünü, Galatasaraylı Nagatomo'nun aynı söylemden kırmızı kart görmediğini söyleyen Ersun Yanal, "Hakem Alper Ulusoy, oyuncumun iki kez 'F.ck off' dediğini söyledi. Ancak başka maçta bağıra bağıra f..k off dendiğinde atılmıyor" ifadelerini kullandı. Hakem Ümit Öztürk'ün geçen sezon Alanya-G.Saray maçını yönettikten sonra ailesiyle birlikte Fatih Terim ile fotoğraf çektirmesiyle ilgili görüşü sorulan Yanal bu durumu şöyle yorumladı:"Benim dost olduğum çok hakem arkadaşlarım var. Olmayacak mı? Dürüstlük başka bir şey."

TUR ŞANSI EŞİT
Yanal, Zenit maçı içinse şunları söyledi: "Taraftarımız bizi hiç yalnız bırakmadı. Onların desteğiyle çok farklı ve güçlü bri Fenerbahçe sahada olacak. Bizim de güçlü yönlerimiz var, bunu rakibe kabul ettirmek istiyoruz. İki maç var, doğru işler yapan tur atlayacak. Şartların eşit olduğunu düşünüyorum. Ligdeki durum bunu yansıtmasa bile, UEFA Avrupa Ligi'nde iyi şeyler yapabiliriz. Slimani ile ilgili bir tereddütüm yok. Fenerbahçe'nin kontratlı oyuncusu. Zorluklarla başa çıkabilecek tecrübesi var. Elimizde bir kadro var ve en iyisiyle sahaya çıkacağız . Baktığınızda kariyerleri iyi gözüken oyuncular, onlar da çıkıp oynayacaklar. Fenerbahçe'nin durumunu çömeldiğinde büyük bir sıçramanın olacağı bir konum olarak değerlendiriyorum."

3
Fenerbahçe, Avrupa Ligi son 32 turunda üst üste 3. kez bir Rus takımınakarşı mücadele edecek. 2015-16'da Lokomotiv Moskova'yı saf dışı bırakan Kanarya, 2016-17'de ise Krasnodar'a elenmişti.

BİZE ULAŞIN