Mustafa Reşit Akçay: Elimde protokol idman yapıyoruz

SABAH'a konuşan MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay’dan çarpıcı bir çıkış geldi. "Futbol Federasyonu’nun yayınladığı ‘Futbola Dönüş Protokolü’ne uymak çok zor. Tamamını okuduk, broşürlerle dolaşıyoruz ve kuralları uygulamaya çalışıyoruz. Ancak uyamazsak ne olacak, ceza mı yiyeceğiz?" diyen Akçay bazı oyuncuların psikolojilerinin iyi olmadığını söyledi.

Mustafa Reşit Akçay: Elimde protokol idman yapıyoruz
Çarşamba 13.05.2020
ABONE OL

Türkiye Futbol Federasyonu'nun ligi 12 Haziran'da başlatma kararı almasının ardından çalışmalarına hız veren Ankaragücü'nde teknik direktör Mustafa Reşit Akçay, SABAH'a açıklamalarda bulundu. Akçay, ligin oynanma kararını iki farklı şekilde yorumlayarak, "İnsancıl açıdan bakarsam oynanmasın derim ancak kulüpler açısından baktığımızda iş değişebiliyor. Çünkü ligde çok farklı hesaplar yapan takımlar var. Fakat insan sağlığı hepsinden önemli" dedi. İdmanlara başladıklarını ancak bazı oyuncuların endişeli olduğunu da kaydeden tecrübeli çalıştırıcı, "Biz antrenman yaparken veya maç oynarken maske takamayız. Çünkü tempo yüksek ve oksijen almak zorundayız" şeklinde konuştu.

Risk bizim için her zaman çok yüksek

TFF'NIN yayınladığı 'Futbola Dönüş Protokolü'ne uymanın zor olduğunu vurgulayan Akçay şunları söyledi: "Her takım mümkün olduğunca protokole uymaya çalışacak. Ancak uyamazsak ne olacak, ceza mı yiyeceğiz? Tamamını okuduk, elimizde broşürlerle dolaşıyoruz ve kurallara uymaya çalışıyoruz. Sonuçta sağlıkçılar hazırladı ama uymak gerçekten güç. Temasa dayalı bir oyun oynuyoruz. İkili mücadele olmadan futbol olmaz. Dolayısıyla risk bizim için her zaman yüksek."

Son dakika: Ankaragücü'ne corona virüsü müjdesi! Galatasaray'dan o kulüplere geçmiş olsun mesajı

Futbolcuların psikolojisi bozuldu...

FUTBOLCULARIN da süreçten ciddi şekilde etkilendiğinin altını çizen Akçay, "Durumu anlatıyoruz ancak ne kadar anlatırsan anlat insan psikolojisi çok farklı. Bazı oyuncular gerçekten çok daha yüksek hassasiyete sahip. En önemli konulardan bir tanesi ise ligler başladığında seyahatin nasıl olacağı ve konaklama koşulları bence. Şu an bazı oyuncularımın psikolojisi iyi değil. Sürekli testlere giriyoruz ve bu bir mecburiyet aslında. Lig başlayana kadar olan süreçte 4 tane teste gireceğiz. Bu bir anlamda oyuncuların rahatlaması için de fırsat" dedi.

Söylediklerimi başka yere çekerler

Küme düşme potasında olan bir takımın teknik direktörü olarak söylediklerinin yanlış anlaşılabileceğini de aktaran Akçay, "Bu nedenle yönetimle bir değerlendirme yaptık ve çok fazla konuşmamaya, iş yapmaya çalışacağız. Çünkü bulunduğumuz konum nedeniyle yaptığımız açıklamalar hep farklı noktalara çekiliyor" dedi.

Oyuncumuzun son testi negatif

Koronavirüs testi pozitif çıkan bir oyuncusunun (Faty) son testinin negatif olduğu müjdesini de veren Akçay, "Ancak bu yeterli değil. Oyuncumuz 14 gün daha karantinada kalacak ve sonra takımla birlikte çalışmalara başlayacak" diye konuştu.

Mustafa Reşit Akçay: "TFF'nin Aldığı Karara Katılmıyorum Ama Saygı Duyuyorum"