Kralın dönüşü

Roger Federer, Murray'ı yenerek Wimbledon'ı 7. kez kazandı ve tekrar dünya 1 numarası oldu

Ekselansları Roger Federer, Wimbledon'da 7. kez şampiyon olarak yazdığı tarihlere yenilerini ekledi. 3 saat 24 dakika sürenfinalde, 4 numaralı seribaşı Murray'yi 4-6, 7-5, 6-3 ve 6-4'lük setlerle 3-1 mağlup eden Federer, Wimbledon'ı 7. kez kazanarak Pete Sampras ile şampiyonluk sayısını eşitlerken, yeniden dünya klasmanında ilk sıraya yükseldi. Britanya'nın 76 yıllık Wimbledon hasretini dindirmek için korta çıkan İskoç Andy Murray ilk seti 6-4 kazanarak kariyerinin 4. Grand Slam finalinde ilk setini aldı. İkinci sette 5-4 gerideyken servis kırma puanlarını atlatan Federer 12. oyunda servis kırarak 7-5 ile maça eşitliği getirdi.

MAÇA 30 DAKİKA ARA VERİLDİ
Üçüncü setin başlangıcında başlayan yağmur nedeniyle maça yarım saat ara verildi. Çatının kapatılmasının ardından mücadele yeniden başladı. 20 dakika süren altıncı oyunu kazanarak servis kıran Federer üçüncü seti 6-3 kazandı. Dördüncü setin 5. oyununda da servis kıran İsviçreli raket, seti 6-4, maçı da 3-1 kazanarak 8 Wimbledon finalinde yedinci kez mutlu sona ulaştı.

BRİTANYA'NIN ÖZLEMİ SÜRDÜ
1 milyon 150 bin sterlin para ödülünün de sahibi olan Federer toplamda 17. Grand Slam zaferini kazanarak bu alandaki rekorunu da geliştirdi. İsviçreli yaşayan efsane, 2010 Roland Garros'nun ardından kaybettiği dünya klasmanı birinciliğini de yeniden elde ederek 286 hafta ile Sampras'a ait olan en fazla 1 numarada kalma rekorunu da egale etti.
Kariyerinde ilk kez Wimbledon finaline çıkarak Britanyalılar'ın 74 yıllık final özlemine son veren Murray ise 76 yıllık şampiyonluk hasretini gideremedi. Son olarak 1936 yılında İngiliz Fred Perry Wimbledon'da kupayı kaldırmıştı.


Goller Cepte
BİZE ULAŞIN