Dinler Londra’da buluşuyor

Dokuz farklı dinden sporcuların buluşacağı Londra'daki Olimpiyatlar öncesi Uluslararası Olimpiyat Komitesi, ortak ibadet merkezleri kurdu ve her dinden bir din adamı görevlendirdi

İngiltere'nin başkenti Londra'da 27 Temmuz'da start alacak Olimpiyatlar farklı dinlerden sporcuları biraraya getirecek. Bu yıl Müslümanlar için büyük önem taşıyan Ramazan ayının da Olimpiyatlarla kesişeceğini dikkate alan yetkililer çok dikkatli davranıyor. Dokuz farklı dinden atletin yarışacağı 2012 Olimpiyatları'nda Londra Organizasyon Komitesi, din hizmetlerinin başkanı olarak Anglikan rahibi Canon Duncan Green'i atadı.

TARTIŞMA YOK, HİZMET VAR
Green, İngiltere'nin en büyük dinlerinin temsilcilerinden oluşan bir inanç referans grubu kurdu. Bu grupta Hıristiyan, Müslüman, Budist, Yahudi, Sih, Hindu, Zerdüşt, Cain ve Bahailik dinlerinin temsilcileri yer alıyor. Bu grup, dini gerekleri yerine getirmek isteyen atlet, seyirci ve görevlilerin ihtiyaçlarını karşılamak için tavsiyelerde bulunacak. Rahip Green, "İnançlarımızı tartışmak yerine, Olimpiyatlara nasıl hizmet edeceğimizi konuşuyoruz" diyerek görevlerinin çerçevesini çizdi.

SAHUR DA, İFTAR DA OLACAK
Din adamları Londra'nın dışına inşa edilen Olimpiyat Köyü'nde her yarış alanına bir ibadet odası istedi. Beş büyük din için düzenlenen ve o dinlerin temsilcilerinin idare edeceği 193 'ortak bir ibadet merkezi' yapıldı. Ayrıca oruç tutan Müslüman atletler için sahur ve iftar yapabilsinler diye olimpiyat köyünde 24 saat yemek hizmetleri de verilecek.

LONDRA'DA FÜZE GERGİNLİĞİ
Olimpiyat oyunlarında güvenliği sağlamak amacıyla altı yere konulmasına karar verilen karadan havaya güdümlü füzeler yeni bir tartışma başlattı. Füzelerin konulacağı binalardan biri olan Londra'nın doğusundaki, Fred Wigg apartmanında yaşayanlar bilgilendirilmedikleri için konuyu Yüksek Mahkeme'ye taşıyor. Ülkede güvenliği sağlamak için yapılacak harcamaların 300 milyon sterlini bulması bekleniyor.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN