Londra'ya giderken tarih yazdılar

Londra Olimpiyatları'na katılacak sporcularımızın listesi netleşti. Tarihin en yüksek sporcu rakamına ulaşan Türkiye, 5 branşta ilk kez olimpiyatlarda temsil edilecek

2012 Londra Olimpiyatları için kota sürelerinin dolmasıyla birlikte Türkiye'nin sporcu listesi de netleşmiş oldu. 27 Temmuz-12 Ağustos tarihlerinde Londra'da yapılacak oyunlara, olimpiyat tarihinin en yüksek sporcu sayısıyla katılacak olan Türkiye, 16 branşta 114 sporcuyla mücadele edecek. Türkiye olimpiyatlarda, atıcılık ve yelkende 5'er, atletizmde 33, boks ve yüzmede 6'şar, badminton, okçuluk ve cimnastikte 1'er, basketbol ve voleybolda 12'şer, bisiklet ve tekvandoda 3'er, güreşte 13, halterde 9, judo ve masa tenisinde 2'şer sporcuyla temsil edilecek. Sporcu sayısında yakalanan başarının yanı sıra kadın sporcu sayısındaki artışla da dikkati çeken Türkiye, 66 kadın sporcuyla madalya arayacak. Öte yandan hem kadınlarda hem de toplam sporcu sayısında tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşan Türkiye, ayrıca 5 branşta tarihinde ilk kez olimpiyatlarda temsil edilecek. Türkiye, cimnastik, badminton, voleybol, bayanlar basketbolda ve atletizmdeki kadınlar 4x400 bayrak yarışlarında tarihinde ilk kez olimpiyatlara katılacak.

S.ARABİSTAN'I İLK KEZ TEMSİL EDECEKLER
Suudi Arabistan, 27 Temmuz'da başlayacak olan 2012 Londra Olimpiyatları'na ilk defa kadın sporculsar gönderecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 78 kiloda mücadele edecek judocu Wodjan Ali Seraj Abdulrahim Shahrkhani, ve 800 metre koşucusu Sarah Attar'ın Londra Olimpiyatları'nda Suudi Arabistan'ı temsil edeceğini açıkladı.


Goller Cepte
BİZE ULAŞIN