Hokey sahası yok ama...

Portekiz'in Lizbon kentinde gerçekleştirilen Hokey Avrupa Şampiyonası'nda 21 yaş altı Erkek Milli Takımı ve 21 yaş altı Bayan Milli Takımı, Avrupa ikinciliğini elde etti.

Açık Alan Championship III. Müsabakalarında gösterdikleri başarıyla adından söz ettiren Bayan ve Erkek Türk Milli Takımları, hokey tarihinde ilk kez bir şampiyonaya isim yazdırdı. Hokey Erkek Milli Takımı, Yunanistan Milli Takımı karşısında 4-2'lik bir skorla Avrupa ikinciliğini elde etti. Şampiyonada beş ülkeyle karşılaşan Erkek Milli Takımı, maçlardan 4'ünü farklı skorlarla kazanırken, tek mağlubiyetini ev sahibi Portekiz'den aldı. Erkek Milli Takımı, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Azerbaycan, Cebel-i Tarık, Portekiz ve Yunanistan takımlarıyla maç yaptı.

21 yaş altı Bayan Hokey Milli Takımı'da katıldığı Avrupa Şampiyonası'nda ikincilik elde etti. Avrupa Şampiyonası'nda İrlanda, Azerbaycan ve Portekiz Milli Takımlarıyla maç yapan bayan milliler, finalde İrlanda'ya boyun eğdi.

Avrupa Şampiyonası'nda sporcuları yalnız bırakmayan Türkiye Hokey Federasyonu Başkanı Sadık Karakan, bu sporun gelişmesi için önemli alt yapı çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, "21 yaş altı erkekler ve bayan milli takımlarımız Lizbon'da Türkiye'nin spor çıtasını yükselterek iki Avrupa ikinciliği ile bizleri mutlu etmişlerdir. Elde edilen netice küçümsenemez. Hokey milli takımlarımızın bu yaş gurubunda bu güne kadar elde edilen en iyi sonuçlardan birisidir. Maçları teknik heyetimizle yakından takip ettik. 14 Ağustos'ta Çek Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilecek olan dünya şampiyonası için eksiklerimizi tespit ettik. İnanıyorum ki burada aldığımız netice milli takımlarımızın bundan sonra alacağı başarıların ilk habercisidir. Maçlarda üstün başarı gösteren sporcularımıza, teknik adamlarımıza ve Türkiye'den bizleri arayarak sürekli yanımızda yer aldıklarını hissettiren vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Hokey sporunun gelişmesi yönündeki çalışmalarımız bundan sonra da devam edecektir dedi.

MİLLİ TAKIM KAPTANLARI BAŞBAKAN'DAN SAHA DESTEĞİ İSTİYOR
Milli Takımların kaptanları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan Hokey sahası isteğinde bulundu. Bayan Milli Takım Kaptanı Leyla Öztürk ve Erkek Milli Takımı Kaptanı Murat Demirci yaptıkları ortak açıklamada hedeflerinin şampiyonluk olduğunu, ancak Avrupa ikinciliğinin de iyi bir netice olarak görülmesi gerektiğini söyleyerek, Bizler Türkiye Hokey Federasyonunun büyük destekleriyle bu günlere geldik. Üzülerek söylüyorum dünya hokey liglerinin korkulu rüyası haline gelen milli takımlarımızın Türkiye'de çalışabileceği, maç yapabileceği nizami standartlara uygun bir hokey sahası yoktur. Konuyla ilgili Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Spor Bakanımız Suat Kılıç'ın sesimize kulak vermelerini ve Türkiye standartlarına uygun sahalar yapılması için gerekli talimatları vermelerini istiyoruz. Olimpik bir branş olan hokeyin Türkiye'de gelişebilmesi için teknik altyapı şart. Bizler federasyonumuzun dar imkanlarıyla sağladığı desteklerle bu günlere gelebildik. Türkiye'yi Lizbon'da başarıyla temsil ettik. Bundan sonraki hedefimiz Çek Cumhuriyeti'nde yapılacak olan dünya şampiyonasında iyi neticeler elde etmektir" diye konuştular.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN