Harikalar adaları açılıyor

Sporseverlerin merakla beklediği Olimpiyatlar bugün resmen başlıyor. Saat 23.00'te başlayacak "Harikalar Adaları" adı verilen açılış törenini 1 milyar kişi izleyecek

2008 Pekin'den sonra sporseverlerin merakla beklediği gün geldi. 2012 Londra Olimpiyatları bugün TSİ 23.00'de resmen açılacak. TRT Spor'dan canlı yayınlanacak açılış töreninin sanat direktörlüğünü 8 dalda Oscar kazanan "Slumdog Milyoner" filminin yönetmeni Danny Boyle yaptı. Olimpiyat Stadı'nın içine koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik hayvanlarının yer alacağı örnek bir İngiliz köyü kurulacak. Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kişinin izlemesinin beklendiği açılış töreninde 10 bin gönüllü görev yapacak. 27 milyon sterlin harcanarak hazırlanan açılış töreninde, efsanevi müzik grubu Beatles'in üyesi Paul McCartney'nin de aralarında bulunduğu ünlü sanatçılar sahne alacak.

Tören nefesleri kesecek
Olimpiyatlar'ın
açılış törenini, dünyaca ünlü İngiliz sinema karakteri James Bond (007) rolündeki bir kişi paraşütle sahaya inerek başlatacak.
Törenleri statta 62 bin, TV başında 1 milyar insanın izleyeceği tahmin ediliyor.
42 milyon dolara mal olan tören öncesi Buckingham Sarayı'nda Kraliçe Elizabeth ve David Craig'in (James Bond) oynadığı kısa bir film gösterilecek.
Olimpiyat Stadı zemininde Britanya kır yaşamı parçası oluşturulması için onlarca canlı hayvan (70 koyun, 12 at, 3 sığır, onlarca tavuk, köpek) ve suni yağmur kullanılacak.
Muhammed Ali ve Beckham'ın da açılışta rolü olacağı konuşuluyor.
Olimpiyat Oyunları, staddaki törenin yanısıra Londra'nın simgesi Saat Kulesi'ndeki zil sesi ile de duyurulacak. Saat kulesi son olarak 1952 yılında Kral IV. George'un ölümü nedeniyle saatleri haber vermenin dışında çalmıştı.
Londra'da 204 ülkeden toplam 10 bin 500 atlet madalya mücadelesi verecek. Olimpiyat Köyü'nde yeni inşa edilen 9 tesisin de içinde yer aldığı 34 spor kompleksinde sporcular 26 branşta birbirleri ile kıyasıya yarışacaklar.
Olimpiyat Oyunları için satışa çıkarılan 8,8 milyon biletin tamamına yakını tükendi. 17 gün sürecek olimpiyatların logosu da 400 bin sterlin harcanarak tasarlandı.

Kafilemizden üzücü haber
Türk Olimpiyat kafilesinde yer alan Garip Erkuyumcu otel odasında ölü bulundu. Uluslararası Boks Teknik Komitesi jüri başkanlığı yapan 73 yaşındaki Erkuyumcu, Boks Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Üyesi ve AIBA (Uluslararası Amatör Boks Birliği) Merkez Hakem Kurulu üyesiydi.

İngiltere'nin hedefi turizm
İngiltere üçüncü kez ev sahipliği yaptığı olimpiyat oyunlarını ekonomik fırsata dönüştürmeyi hedefliyor. Olimpiyatlar öncesi Birleşik Krallık'a daha fazla turist çekmeyi amaçlayan "Great" kampanyasıyla ise, 2015 yılının sonuna kadar ülkeye fazladan 4,6 milyon ziyaretçi çekmek ve 2,3 milyar sterlin gelir elde etmek isteniyor.

Şampiyon atlet dopingli çıktı
Yüksek atlama Dünya Salon Şampiyonu olan Yunan atlet Dimitris Chondrokoukis dopingli çıktı. Doping açıklamasını Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği yaparken, atletin babası ve antrenörü Kyriakos Chondrokoukis de oğlunun doping yapmadığını ve B numunesinin açılmasını istediklerini söyledi.

Cameron görüşecek garanti verdi
İngiltere Başbakanı David Cameron, Olimpiyat Oyunları'nın güvenliği konusunda, hiçbir şeyi şansa bırakmadıklarını söyledi. Cameron, "Birinci sınıf oyunlar ortaya koyuyoruz. En önemlisi de, güvenli oyunlar olacak. Önceliğimiz, insanların güvenliğini sağlamak. Tüm çabamız bunun için sürüyor" diye konuştu.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN