İddialıyız, yaparız

Londra 2012'nin açılış törenini yerinde izleyen Başbakan Erdoğan, bir araya geldiği Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge'a, 2020 adayı İstanbul'un projelerini en ince ayrıntılarına kadar aktardı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge ile Londra'da bir araya geldi. Hilton Oteli'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşmeye Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. 2020 adaylığımızın masaya yatırıldığı görüşmede Başbakan Erdoğan, İstanbul'un olimpiyatları ne kadar çok istediğini ve bu uğurda hangi projelerin hayat geçirileceğini Rogge'a bizzat anlattı. Hükümet olarak İstanbul'un 2020 adaylığına çok önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan, yapılan tesislerle ilgili Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı'na bilgi verdi. Erdoğan'ın görüşmede, AKP Hükümeti olarak İstanbul'un adaylığına tam destek verdiklerinin altını çizdiği ve gerek altyapı gerekse ulaşım ve tesisleşme bakımından İstanbul'un hazır olacağını belirttiği öğrenildi. Erdoğan'ın, bu kapsamda İstanbul'a yapılacak üçüncü boğaz köprüsü ve Asya ile Avrupa'yı deniz altından birbirine bağlayacak Marmaray Projesi hakkında detaylı bir sunum yaptığı ve metro ağını İstanbul'un tamamına yayacaklarını açıkladığı bildirildi.

ROGGE'DAN TÜRKİYE'YE ÖVGÜ
Konumu gereği tarafsızlığını koruduğu belirtilen Rogge'un ise Türkiye'nin Londra 2012'ye gönderdiği sporcu sayısından, özellikle kadın sporcu sayısının erkeklerden daha çok olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği ve Türkiye'ye büyük övgüler yağdırdığı belirtildi. .

'İSTANBUL'A OLUMLU BAKIYORLAR'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığıyla ilgili Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge ile yaptığı görüşme konusunda, "Onların da İstanbul'a bakışı şu anda çok çok olumlu ama bireysel olarak, tabii 3 tane ülke var" dedi. Başbakan Erdoğan, İngiltere'nin başkenti Londra'da, cuma namazını Mayfair İslam merkezinde kıldı ve cuma namazının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rogge ile yaptığı görüşmenin sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Sayın Jacques Rogge ile görüşmemizi yaptık. Onların da İstanbul'a bakışı şu anda çok çok olumlu bireysel olarak ama tabii üç tane ülke var. Onlar da tabii yönetici durumunda, "şudur" diyemezler. Tokyo, Madrid ve İstanbul olarak 2020'ye bir rekabetle hazırlanacağız"

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN