"Şaheser"

İngiltere'nin başkenti Londra'da başlayan Olimpiyat Oyunları öncesinde dün akşam yapılan görkemli açılış töreni, İngiliz gazetelerinin manşetlerinde yer aldı.

Times gazetesi, sanat direktörlüğünü 8 dalda Oscar kazanan ''Slumdog Milyoner'' filminin yönetmeni Danny Boyle'un yaptığı açılış töreniyle ilgili ''Şaheser'' değerlendirmesinde bulunurken, Daily Telegraph gazetesi, ''Boyle'un büyülü bir gece yaşattığını'' yazdı.

Daily Telegraph ayrıca, Boyle'un İngilizlerin tarihini, ruhunu ve espri anlayışını dikkate alarak töreni hazırladığını bildirdi. Guardian gazetesi, James Bond ile Kraliçe 2. Elizabeth mizanseninin gecenin en güzel bölümlerinden biri olduğunu yazarken, Daily Mail gazetesi olimpiyat meşalesinin yedi genç atlet tarafından yakılmasının ''şovun en harika bölümü'' olduğu yorumunu yaptı.

Televizyondan, Birleşik Krallık genelinde yaklaşık 27 milyon kişinin, dünya genelinde ise 1 milyardan fazla kişinin izlediği ''Harikalar Adası'' temalı açılış törenini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da eşi Emine Erdoğan ile birlikte olimpiyat stadından izledi.

Bu arada İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth bugün Olimpiyat Parkı'nı ziyaret etti. Londra Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi (LOCOG) Başkanı Sebastian Coe ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Kraliçe'ye başkentin doğusunda yer alan parkı gezdirerek, spor merkezleriyle ilgili bilgi verdi.
BİZE ULAŞIN