Yaşasın yeni kral

2004'te 6, 2008'de 8 altın alan efsane yüzücü Phelps, Londra'da ilk yarışında kürsüye bile çıkamadı. 400 karışıkta altın madalya Phelps'in yakın dostu Ryan Lochte'nin oldu

Yıllar yıllar önce İsveç ordusunu mağlup eden Rus Çarı Petro, "Yenile yenile yenmeyi öğrendik" demişti. Herhalde Ryan Lochte'nin Petro'dan haberi yoktur ama Michael Phelps'i 28 yaşında nihayet geçerek olimpiyat şampiyonu olmasının sırrı bu sözlerde... Rivayet odur ki; Phelps ile her daim güler yüzlü Lochte çok yakın arkadaş. Ama ne zaman ki Lochte, Olimpiyat tarihinde en çok madalya kazanan sporcu olabilmek için üç madalyaya ihtiyacı olan Phelps'i geçmeye başladı araya soğukluk girdi. Sabah seansındaki 400 metre karışık seçmelerinde işler Phelps için iyi gitmemişti. Görünüşte serisinde birinci olmuş ve hatta 4 yıl önce arkasında gümüş alan Macar Cseh'i geçmişti. Ama final vizesi sekizinci en iyi dereceyle geldi. Dolayısıyla yeri de 8 numaralı kulvar oldu. Kelebeği ile ünlü Phelps'in, karışığın ilk ayağı olan bu stilde öne geçmesi bekleniyordu. Ama Lochte belli ki kafada kazanmıştı altını. Öyle bir yüzdü ki daha ilk 100 metre sonunda herkes kimin kazandığını biliyordu. Phelps ise Olimpiyat'ta 2000'den bu yana ilk kez katıldığı bir dalda madalya alamadı ve 4. olabildi. Lochte 4:05.18 ile ABD'nin Londra'daki ilk altınını getirirken Brezilyalı Thiago Pereira gümüş, Japon Kosuke Hagino bronz aldı.

KİME NİYET KİME KISMET!
Britanyalı bisikletçi Mark Cavendish'in en kaliteli domestik kadrosuyla yol yarışında altın almasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ama Cavendish kürsüye bile çıkamadı. Kariyerini noktalamak üzere olan 39'luk Kazak Alexandre Vinokourov zafere ulaştı. Yarış öncesi Fransızlar'ın efsane ismi Jalabert, "Bu, Fransa Turu değil. 250 kilometrelik parkur 5 kişilik bir ekip için çok uzun" uyarısında haklı çıktı. 9 kez geçilen Box Tepesi, Britanya takımını tüketti. Ne kaçış grubunu yakalayabildiler ne de Cavendish'e uygun ortamı sağlayabildiler. Bizim adımıza da önemliydi yarış. 3 sporcuyla 1976'dan beri ilk kez yol yarışında vardık. Ahmet Akdilek finişi gördü ama zaman limitini aştı. Kemal Küçükbay ve Miraç Kal, ise yarışı tamamlayamadı.

Mert AYDIN


Goller Cepte
BİZE ULAŞIN