Efsane pes etti

Fransa Bisiklet Turu'nda üst üste yedi kez ipi göğüsleyerek rekor kıran Lance Armstrong, artık doping suçlamalarıyla mücadele etmeyeceğini açıkladı ve yapılanları cadı avı olarak nitelendirdi

Cumartesi 25.08.2012
Son Güncelleme: Cumartesi 25.08.2012
ABONE OL
ABD'li eski ünlü bisikletçi Lance Armstrong, kendisine karşı yapılan doping suçlamaları karşısında pes etti. 41 yaşındaki 7 Fransa Bisiklet Turu şampiyonu sitesinden yayımladığı bir yazıyla pes ettiğini ve doping suçlamalarıyla mücadele etmeyeceğini açıkladı. Armstrong, "Herkesin hayatında böyle bir an vardır. Benim için artık yeter. 1999'dan beri kazandığım yedi zaferimi hile ve haksız yollarla elde ettiğim iddia ediliyor. artık bununla uğraşmak istemiyorum" dedi. Geçen yıl yarışmayı bırakan bisikletçinin aktif sporculuk hayatı boyunca hiçbir testi pozitif çıkmazken, Armstrong kendisine karşı yapılan muameleyi bir cadı avına benzetti. Lance, "Ekim ayında, kurduğum kanser vakfı 15. yılını kutlayacak. 500 milyon dolarlık bağışa yaklaştık. Yapacak çok iş var ve artık zamanımı bunlara ayıracağım. Artık ileriye bakıyorum. Beş güzel çocuğumu büyütmeye, kanserle savaşmaya devam edeceğim" dedi.

7 FRANSA ŞAMPİYONLUĞU TEK TEK ELİNDEN ALINDI!
Doping suçlamasının ardından Amerikan Anti Doping Ajansı, (USADA) Lance Armstrong'un yedi Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğunu elinden aldı. USADA'nın bir numarası Travis Tygart, "Armstrong bütün unvanlarını kaybedecek ve ömür boyu ceza alacak" açıklamasını yaptı. 41 yaşındaki eski şampiyonun Sidney Olimpiyatları'ndaki bronzu dahil olmak üzere kazandığı bütün para ödülleri de geri alındı. Lance Armstrong cephesi ise, Uluslararası Bisiklet Birliği'nin (UCI) bu konuda yaptırımı olacak tek gerçek kurum olduğunu ifade etti. UCI, daha önce USADA'nın soruşturmayı kendilerine devretmesini ve konunun CAS'a gitmesini istemişti.

KANSERİ DİZE GETİRDİ
1971'de doğan Armstrong, 1999-2005 arasında Fransa Bisiklet Turu'nu yedi kez üst üste kazanmayı başardı. Kristian Richard'dan üç, Anna Hansen'den iki çocuğu bulunan ABD'li bisikletçi, 2005'te emekliye ayrılıp 2009'da geri dönmüş ve takım arkadaşı Alberto Contador'un birinci olduğu turda üçüncü olmuştu. 2011'de tekrar emekli olduğunu duyuran Armstrong'a 1996 yılında testis kanseri teşhisi konuldu. Kanserin akciğerlerine ve lenflere kadar yayıldığı açıklandı. Kemoterapi tedavisi gören Armstrong'un beyninde de tümör belirlendi. ABD'li sporcu 1997'de kanseri yenmeyi başarırken, beynindeki tümör alındı.