Artık 1 numarayım

Üçüncü kez "Dünya Şampiyonu" olan Kenan Sofuoğlu, seneye 1 numaralı motosiklet ile Superbike kategorisinde yarışacağını söyledi

Kenan Sofuoğlu Dünya Süper Sport Kategorisi'nde 3. kez şampiyonu olmayı başardı. Milli motosikletçimiz pazar günü Fransa'da sezonu tamamlayıp, kupasını aldıktan sonra SABAH'ın sorularını yanıtladı.

Gelecek yıl aynı takımda mı yarışacaksın?
Üretici yine Kawasaki olacak ama takım başka olacak. Bu yıl ana sponsorumuz son anda çekildi. Bu da takımı ve beni olumsuz etkiledi. Sponsordan gelecek olan yaklaşık 100 bin Euro alacağım da yandı. 2014 sezonunda Kawasaki ile Süper Bike kategorisinde yarışmayı planlıyorum.

Sende bir değişiklik olacak mı?
Evet. Şu ana kadar hep 54 numara ile yarıştım. Gelecek yıl sadece bir önceki şampiyonların kullandığı 1 numarayı kullanacağım. Bir de Red-Bull'un şampiyonlar için yaptığı ve sadece Vettel'in kullandığı Red-Bull'un gümüş kaskını kullanacağım. .

2011'deki başarısızlığın sebebi neydi?
Daha sezonun başında babamı kaybetmem ve sezon içindeki sakatlıklar bunu getirdi. Sezon bittiğinde ise özellikle annemin artık bu işi bırakmam gerektiği telkinleri beni yarışları bırakma sınırına kadar getirdi.

Tekrar Dünya Süper Sport kategorisine neden döndün?
Tam bu karar arifesinde Dünya Süper Sport kategorisinde iddialı bir takım oluşturan Kawasaki takımının teklifi geldi. 600 cc'lik motosikletlerle kendimi daha rahat hissediyordum. Sanki bu sınıf motosikletler kendi bacağım ve elim gibiydi. Çok rahattım. Belki bunun da etkisi olabilir. Ancak bu teknik detay sadece yarışmam için yetersizdi. Yani Kawasaki'nin yaptığı teklif ile yarışmam maddi olarak olanaksız gözüküyordu. Bunun üzerine Türkiye Motosiklet Federasyonu ile görüşerek onların güçlü desteğini de alarak tekrar iki kez dünya şampiyonu olduğum sınıfa geri döndüm.

Bu desteğin parasal olarak karşılığı neydi?
Yaklaşık olarak 350 bin Euro idi. Bunu almasaydık imkanlar düşük olurdu, eski lastiklerle yarışırdık ve bu da bizi zorlardı. Bu destek sanırım gelecek yıl için de lazım olacak. Sanırım bu desteğin karşılığını fazlası ile verdim.

TEK RAKİBİM VARDI; KENAN SOFUOĞLU!
Geride kalan sezonda seni zorlayan isimler kimlerdi?
Doğrusunu söylemek gerekirse beni zorlayan tek isim yine bendim. Yani Kenan Sofuoğlu. Sakatlıklar, yağmur derken bir çok yarışta kendi kendimle yarıştım. Ve bazılarını da kaybettim. Ancak buna rağmen sezonun son yarışı Fransa' ya gelirken şampiyon olarak geldim. Diğer kategorilerde ki tüm yarışçılar ancak son yarışta şampiyonluklarını ilan edebildiler. "Bu da bizim farkımızı gösteriyor" diye düşünüyorum. Sonuç olarak "Süper bir sezon geçirdik" diyebilirim.

RUSYA'DA MALZEMESİZ KALDIM
Sofuoğlu başından geçen ilginç bir olayı da anlattı: "Rusya'daki yarışa, yarış tulumum ve kaskım gelmedi. Bu yüzden yarışamama tehlikesi ile karşı karşıya kaldım. Yardımıma Türkiye' den tek sponsorum olan Red-Bull yetişti. Her şeyi organize ederek kaskımı ve tulumumu yarışa yetiştirdiler."

BİZE ULAŞIN