Gazi renklendi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927'den bu yana düzenlenen Türk atçılığının derbisi Gazi Koşusu'nda Renk 2.30.82'lik derecesiyle birinci olurken, jokey Ahmet Çelik de ilk kez bu büyük yarışı kazanmanın gururunu yaşadı

Gazi renklendi
Türk atçılığının derbisi 89. Gazi Koşusu'nu Gülçin Kundakçı'nın sahibi olduğu, Ahmet Çelik'in jokeyliğini yaptığı Renk adlı safkan kazandı. Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın da izlediği yarışta 4 numaralı "Captain Pitt"in komiserler kurulu kararıyla start almaması sonrası 3 yaşlı 21 İngiliz safkan mücadele verdi. 2 bin 400 metre çim pistte koşulan yarışı 2.30.82'lik derecesiyle Renk önde bitirdi. İkinciliği Hikmet Kızılca'nın sahibi olduğu, Selim Kaya jokeyliğindeki "Tatvan İncisi" 2.31.19'luk derecesiyle aldı. 1927'den beri yapılan yarışta üçüncülüğü ise Ayhan Ekmekçibaşı'nın sahibi olduğu, Gökhan Kocakaya'nın jokeyliğindeki "Güngör Baba" 2.13.98'lik derecesiyle elde etti. Bülent Doğan'ın sahibi olduğu, Halis Karataş jokeyliğindeki "Oğlum Berat" ise 2.32.13 ile dördüncü oldu.

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ 540 BİN TL
89. Gazi Koşusu'nda toplamda 3 milyon 479 bin 500 lira ikramiye dağıtıldı. Koşuda birinci olan Renk'in sahibi Gülçin Kundakçı, yarış ikramiyesi ve kaydiye ücretleriyle birlikte 2 milyon 473 bin lira para ödülü kazandı. 89. Gazi Koşusu'nda ikinci olan "Tatvan İncisi"nin sahibi Hikmet Kızılca, 540 bin lira para ödülünün sahibi olurken, üçüncü "Güngör Baba"nın sahibi Ayhan Ekmekçibaşı 270 bin ve dördüncü "Oğlum Berat"ın sahibi Bülent Doğan da 135 bin lira ödül elde etti.

KUNDAKÇI ÖRNEK OLDU
Yarışa katılan safkanların sahipleri arasında tek kadın at yetiştiricisi olan Renk'in sahibi Gülçin Kundakçı, çok genç bir at yetiştiricisi olduğunu ve elde edilen birincilikten dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi. Jokey Ahmet Çelik ise önemli yarışlarda birinci olduğunu ancak böylesini kazanamadığını belirterek, "Kızıma ve oğluma armağan ediyorum. Yarış istediğim gibi gitti ve kazandım çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KUTLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telgraf göndererek yarışa katılanlara başarılar dileyip, emeği geçenleri tebrik etti. Yarışı kazanan safkanın sahibi Gülçin Kundakçı'ya kupayı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga verdi. İstanbul Valisi Vasip Şahin de, Gazi Koşusu'nu ilk kez kazanan jokey Ahmet Çelik'e ödülünü takdim etti.
BİZE ULAŞIN