Tutya Yılmaz hakkında bilinmeyenleri anlattı

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda artistik jimnastikte mücadele eden ve Türkiye'nin jimnastik tarihinde olimpiyatlara katılan en genç sporcu olarak tarihe geçen Tutya Yılmaz kendisi hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Tutya Yılmaz hakkında bilinmeyenleri anlattı

İsminden dolayı kendisini yabancı zannettiklerini ama doğma, büyüme Ordu Mesudiyeli olan sporcunun isminin anlamı Mesudiye'de dağların zirvesinde yetişen bir çiçek. Rio'da gösterdiği performansla dünya cimnastik otoritelerinin de dikkatini çeken 17 yaşındaki Tutya, insanüstü bir performansla şu aralar Tokyo için hazırlanıyor.

ALTINDA BEZİYLE GİRDİĞİ SALONA ALINMADI

Tutya Yılmaz, jimnastikle 2003 yılında, 3 yaşındayken tanıştı. O günleri gülerek anlatan Tutya Yılmaz, "Ailem beni 3 yaşında cimnastik salonuna götürmüş ama altımda bezim olduğu için almamışlar. Bir yıl sonra yeniden götürmüşler. Bu sefer de ben girmek istememişim. Oyuncaklarla kandırmışlar beni. Kendimden yaş olarak büyük sporcularla birlikte çalışmaya başlamışım"

MADALYA UMUDU

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda gösterdiği performansla tüm dikkatleri üzerine çeken ve Türkiye'nin önümüzdeki olimpiyatlarda madayla umudu olan Tutya Yılmaz, "Daha önce gençlik olimpiyatlarına gitmiştim ama Rio Olimpiyatları çok farklıydı. Yarışırken yanımda 40 yaşında sporcu da vardı. Yarışmaya girmeden önce çok heyecanlandım. Bayılacak gibi oldum. Çünkü hayalimi gerçekleştirecektim. Yarışmaya yapabileceğimin en iyisi için çıktım. Amacım eğlenmekti, güzel yarışmaktı. Ülkemi güzel bir şekilde temsil ettiğim için çok mutluyum" dedi.

GÜNDE 8 SAAT ÇALIŞIYOR

2016 Rio Olimpiyatları'nın kendisi için bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Yılmaz, "Burada yarıştıktan sonra adeta gözlerim açıldı. Artık hedefim 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda madalya almak. Bunun için çok çalışıyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı bu hazırlıklar için bana her türlü desteği veriyor. Burhan Felek Spor Salonu'nda benim için Bakanımız Akif Çağatay Kılıç tarafından bir oda tahsis edildi, çok güçlü bir ekiple çalışıyorum. Bu odanın kapısında ise bana destek olan sporcular ve minik hayranlarımın yazdığı notlar var. Günde 8 saat anteman yapıyorum. Antremanlar zor oluyor ama o notları mesajları gördüğümde kendimi çok mutlu hissediyorum" diye konuştu

DÜNYA OTORİTELERİ İZLEMEYE ALDI

Dünya jimnastiğinin önemli yayın organlarından World Gymnastics internet sitesi, Rio'da denge aletindeki en iyi 10 performans arasında 17 yaşındaki temsilcimizin serisini 7'nci sırada gösterdi. Makalede, "Tutya Yılmaz, belki de Rio'daki en güzel açık tam burgusuyla bizleri büyüledi. Türkiye gibi jimnastikçileriyle ünlü olmayan bir ülkeden gelmesi de en az performansı kadar iyi bir haberdi. Hak etmiş olmasına rağmen finale kalamaması üzücüydü" ifadelerine yer verildi.

BİZE ULAŞIN