Suriyeli Talican'ınTürk halkına vefası!

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında 3 yıl önce ailesiyle Türkiye’ye göç eden 12 yaşındaki Suriyeli Talican Mahmut, Türk halkına vefasını sporda kazandığı başarılarla ödüyor.

Suriyeli Talican'ınTürk halkına vefası!

Dalaman'da kız kardeşiyle birlikte eğitime başladığı okulda Türkçe öğrenen ve okuldaki Beden Eğitimi öğretmeninin desteği ile atletizme başlayan Suriyeli Talican, 3 yılda okuluna çok sayıda madalya kazandırdı.

Talican, derslerden geriye kalan zamanlarda evlerinin yanındaki pamuk tarlasında kardeşiyle birlikte saatlerce koşuyor. Talican'ın annesi ise çocuklarının eğitimine katkı sağlamak için narenciye bahçesinde çalışıyor.

Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında 3 yıl önce ailesiyle Türkiye'ye göç eden 12 yaşındaki Suriyeli Talican Mahmut, Türk halkına vefasını sporda kazandığı başarılarla ödüyor. Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşayan ve 12 kişiden oluşan Suriyeli ailenin kızı olan 12 yaşındaki Talican, Kobani'de dünyaya gelmiş. Gülünce gözlerinin içi gülen Talican, ailesinin 10 çocuğundan 6'ıncısı. Çocukluğu masmavi bir gökyüzünü saatlerce kardeşleriyle birlikte özgürce izlediği köyünde geçmiş. Her gün kardeşleriyle, her çocuk gibi uzaklara gitmek üzerine hayaller kurarlarmış. O hayalleri gerçeğe dönüşmüş ama... Beraberinde, acı ve gözyaşıyla birlikte.FİLM GİBİ KAÇIŞ ÖYKÜSÜ

Kobani'de yaşadıkları köyü DEAŞ militanları kuşatınca kendileriyle aynı kaderi yaşayan yaklaşık 200 bin insanla Türkiye'ye göç etmek için yollara düşmüşler.

Zorlu bir yolculuk ve güler yüzlü Mehmetçilerin de yardımıyla Şanlıurfa Suruç'a ulaşmışlar. Suruç'ta geçirdikleri birkaç ay sonrasında, devlet onları 3 yıl önce Dalaman'a göndermiş. Ailesiyle birlikte yaklaşık 20 saat süren bir yolculuk sonrasında Dalaman'a ulaşmışlar. Yolculuk boyunca 10 kardeşin de gözüne hiç uyku girmemiş. Yol boyunca turkuaz mavisi denize dalıp gitmişler. Dalaman'da şirin mi şirin bir eve yerleştirilmişler. İlk günlerde yaşadıkları korkuları Türk komşularının güler yüzü sayesinde unutmuşlar. Dalaman Eski Kaymakamı olan ve son kararnameyle Niğde Valiliğine Atanan Yılmaz Şimşek'in Eşi Çiğdem Olgun Şimşek'in desteği ile kardeşiyle birlikte okula başlamışlar.

VEFA BORCUNU MADALYALARLA ÖDÜYOR...

12 yaşındaki Talican Mahmud, ilk gün çekinerek gittiği Dalaman Cumhuriyet Ortaokulunda kısa zamanda öğretmenleri ve arkadaşlarının sevgini kazanmış. Okuldaki öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarının da desteği ile kısa zamanda Türkçe konuşmayı öğrenen Talican, boş zamanlarında evlerinin yanındaki pamuk tarlasında kardeşi ile koşmaya başlamış.

Zaman içinde Beden Eğitimi öğretmeni tarafından sportif faaliyetdeki başarısı dikkat çeken Talican, okulun atletizm takımına seçilmiş. Derslerden geriye kalan zamanlarda evlerinin yanındaki pamuk tarlasında kardeşiyle birlikte saatlerce koşan Talican, 3 yıl içinde okuluna çok sayıda birincilik ve madalya kazandıran bir sporcu olmuş.

7. sınıfta eğitim gören 12 yaşındaki Suriyeli Talican Mahmud, Sabah muhabirine Türkiye'nin kendisine ve ailesine sahip çıktığını anlatarak, "Türkiye'ye, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türk halkına olan vefa borcumu spor alanında aldığım başarılarla ödemeye çalışıyorum. Hedefim atletizm sporunda Türk Milli takımına seçilmek ve Türkiye'yi uluslararası yarışmalarda temsil etmek" diye konuştu.DOKTOR ÇİĞDEM'İN EMEKLERİ BOŞA GİTMEDİ

Dalaman Eski Kaymakamı olan ve son kararnameyle Niğde Valiliğine Atanan Yılmaz Şimşek'in eşi doktor Çiğdem Olgun Şimşek ise Talican'ın eğitime başlaması için çok emek harcamış. Dr. Şimşek, Dalaman'da Sağlık Grup Başkanı olarak görev yaptığı dönemde Talican ve kardeşinin eğitime başlaması için ailesiyle görüştüğünü ve olumlu yanıt aldığını anımsatarak, şunları söyledi:

"Talican ailesi ve dokuz kardeşi ile birlikte üç yıl önce Suriye'deki savaştan kaçarak önce Şanlıurfa'ya iki ay sonra da Dalaman'a geliyorlar ve buraya yerleşiyorlar. Biz o dönemde Dalaman Kaymakamı olarak görev yapan eşimin öncülüğünde Dalaman'da yaşayan Suriyeli misafirlerimize olduğu gibi Talican ve ailesine de devletimizin şefkat elini uzatarak onlara sahip çıktık. Talican 3 yıldır Dalaman' da eğitim öğretim hayatına devam etmekte ve bu süre içerisinde sporda bir çok başarıya imza attı. Hedefi Türk milli takımına girerek ülkemizi uluslar arası yarışmalarda temsil etmek. Ben inanıyorum ki Talican uluslararası yarışmalar da büyük başarılar elde ederek ülkemize olan vefa borcunu en iyi şekilde ödeyecektir"

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN