Uçan Polonyalı

Olimpiyat şampiyonu Kamil Stoch, kayakla atlamanın en prestijli turnuvası olan Four Hill’de 4 ayağı da kazanarak tarihe geçti

Uçan Polonyalı
Kayakla atlamada 1949'dan beri düzenlenen Four Hill (dört tepe) yarışmalarında Polonyalı Kamil Stoch, 4 ayakta da birinci gelerek, 2002'de Alman sporcu Sven Hannawald'dan sonra bunu başaran ilk isim oldu. İkisi Avusturya'da ikisi de Almanya'da yapılan yarışların ilk üç ayağında birinci gelen Stoch, Bischofshofen'deki pistte 8 bine yakın vatandaşının desteği ile yarıştı. İlk atlayışında 132.5 metreyi bulan Stoch'u en çok zorlayan 132 metre atlayan vatandaşı David Kubacki oldu. Ancak ikinci haklarda Kubacki 127.5 metrede kalırken, Stoch 137 metreye uçtu ve daha önce sadece bir kez gerçekleşen dörtlemeyi yapmayı başararak, adını tarihe kazıdı.
"Bu benim içim harika bir an. Ayrıca takımım ve koçum için de" diyen Stoch, binlerce Polonyalı'nın alkışları eşliğinde madalyasını boynuna geçirdi. Bu sene yarışlarda, ilk kez bir Türk sporcu, Fatih Arda da boy gösterdi.

DUBLE YAPTI
Geçen yıl da Four Hill'i kazanan Stoch, 2001'de Adam Malysz'in birinciliğinden sonra bunu başaran ilk Polonyalı olmuştu. Ancak Stoch bu sene dörtleme yaparak başarısını perçinledi.
BİZE ULAŞIN