İsrail askerine meydan okuyan Filistinli kız gözaltında

İsrail askerine meydan okuduğu için Türkiye'de 'Hanzala Cesaret Ödülü' alan 16 yaşındaki Filistinli kız gözaltına alındı.

Birkaç sene önce gözaltına alınmak istenen kardeşini kurtarmak için askerlere meydan okuyan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşen 16 yaşındaki Filistinli Ahed Temimi, bu sabah İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. İsrail güvenlik kuvvetleri, Ramallah'ın kuzeybatısında bulunan Nebi Salih köyüne 20 askeri araçla baskın düzenledi. Nebe Salih köyüne düzenlenen baskında Ahed Temimi gözaltına alındı. Ahed Temimi'nin evine baskın düzenleyen İsrail işgal kuvvetleri, Temimi'nin anne ve babasını darp etti. İsrail güvenlik güçleri evdeki telefon ve bilgisayarlara da el koydu.
Ahed Temimi kardeşini gözaltına almak isteyen İsrail askerlerine meydan okuduğu görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasıyla tanınmıştı. Ahed Temimi'nin tutuklanmasının ardından öğleden sonra annesi Nermin el Temimi de tutuklandı.


Ahed Temimi, 2012 yılında o zaman başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan'la da tanışmıştı. Ahed Temimi'ye Başakşehir Belediyesi tarafından cesaret ödüldü verilmişti. Ahed Temimi'nin anne ve babası daha önce de birkaç kere gözaltına alınmıştı.

BİZE ULAŞIN