Türkiye Mescid-i Aksa için ayakta!

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurt genelinde düzenlenen gösteriler ve basın açıklamalarıyla tepki gösteriliyor. Beyazıt Meydanı'na akın eden on binler, Aksa için haykırıyor.

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail, Türkiye'de çeşitli sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde düzenlenecek gösteriler ve basın açıklamalarıyla kınanacak.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik uygulamaları, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurt genelinde düzenlenecek gösterilerle protesto edilecek. Edirne'den Kars'a tüm yurtta yapılacak basın açıklamaları ve gösteriler, cuma namazı sonrası yoğunlaşacak; protestolar, cumartesi günü de devam edecek.

Eyüp Buluşmaları kapsamında 50 hoca, alim ve akademisyenin Mescid-i Aksa işgalini protesto amacıyla hazırladığı bildiri, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım'ın da katılımıyla yapılan basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Bayrampaşa Genç İnisiyatif üyeleri, "Uyan Müslüman, ilk kıblen işgal altında" sloganıyla saat 12.00'de Yahya Kemal Parkı'ndan Bayrampaşa Merkez Camisi'ne yürüdü.

Anadolu Gençlik Derneğinin (AGD) Beyazıt Meydanı'nda cuma namazından ardından düzenlenen"Mescid-i Aksa'ya Sahip Çık" miting ve gösterilerine, MÜSİAD ve İHH gibi çok sayıda STK destek veriyor.

Türkiye Mescid-i Aksa için ayakta!

Ankara

Ankara'da Hacı Bayram Veli Camii'nde kılınacak cuma namazının ardından bir araya gelecek vatandaşlar, çeşitli sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde düzenlenecek gösterilerle İsrail'in uygulamalarını protesto edecek.

Adana

Adana'da 5 Ocak Meydanı'nda, Mersin'de Ulu Cami'de, Osmaniye'de Enver-ül Hamit Camisi'nde, Hatay'da Ulu Cami yanı Köprübaşı mevkisinde STK'ların protesto gösterileri olacak.

Antalya

Antalya'da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik uygulamalarına tepki için saat 18.00'de basın açıklaması yapacak.

Muğla'da cuma namazı sonrası Kurşunlu Cami önünde basın açıklaması yapılarak gösteri düzenlenecek.

Bursa

Ulu Cami'de kılınacak cuma namazı çıkışı "Mescid-i Aksa" konulu basın açıklaması yapacak. Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu, Mescid-i Aksa için cuma namazının ardından Orhangazi Parkı'nda "Kızgınlık Cuması" isimli etkinlik düzenleyecek.

Yalova Gönüllü Kuruluşlar Platformu bünyesindeki 30 STK'nın üyeleri, cuma namazı sonrası Yalova Merkez Camii önünde açıklama yapacak.

ÇANAKKALE

Çanakkale'de bazı sendikalar ve STK'lar tarafından cuma namazı sonrası İskele Meydanı'nda ortak basın açıklaması yapılacak.

Eskişehir'de Reşadiye Camii'nde cuma namazı çıkışı "Mescid-i Aksa'ya sahip çık" sloganıyla gösteri olacak.

Bilecik'te Şerifpaşa Camii ve Kütahya'da Karagöz Camii önünde cuma namazı sonrası STK temsilcileri açıklama yapacak.

Diyarbakır

Diyarbakır'da cuma namazı sonrası Ulu Cami'de Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşlarınca, Elazığ'da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda İmam Hatipliler Derneği ve TÜGVA önderliğinde, Batman'da Mustazaflar Cemiyetince Gülistan Caddesi'nde ve İnanç ve Özgürlük Platformunca Atatürk Parkı'nda cuma namazı sonrası açıklamalar yapılarak İsrail'in uygulamaları kınanacak.

Bingöl'de cuma namazının ardından Dörtyol Saat Kulesi önünde İHH öncülüğünde, Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformunca Fuat Yağız Camisi, Mardin'in Midyat ilçesinde Sivil Toplum Platformunca Hacı Hasan Gündüz Camisi, Siirt'te TÜGVA tarafından Çarşı Camisi önünde cuma namazı sonrası basın açıklamaları yapılacak.

Edirne

Tekirdağ'da Orta Camii, Kırklareli'de Hızırbey Camisi, Edirne'de Eski Cami önünde cuma namazı sonrası STK'lar tarafından Kudüs'te yaşananlara ilişkin açıklamalar yapılacak.

Erzurum

Erzurum Sivil Toplum Platformunun organizesinde kentteki çeşitli STK'ların temsilcileri, cuma namazının ardından Lala Paşa Camisi önünde ortak basın açıklaması yaparak gıyabi cenaze namazı kılacak.

Ardahan'daki STK temsilcileri, Merkez Cami önünde cuma namazı sonrası basın açıklaması yapacak.

Erzincan'da Cami Kebir Camisi'nde cuma namazı sonrası STK'lar tarafından ortak basın açıklaması yapılacak.

Tunceli'de Merkez Paşalar Camisi önünde cuma namazı çıkışında STK'lar ortak basın açıklamasıyla İsrail'in uygulamalarını kınayacak.

Ağrı Özgür Kudüs İnisiyatifince kentte cuma namazı sonrası basın açıklaması yapılacak, gösteriye çok sayıda STK destek verecek.

Kars ve Iğdır'da, Memur-Sen tarafından cuma namazı sonrası Kudüs'te yaşananları protesto amacıyla basın açıklaması yapılacak.

BİZE ULAŞIN