"Tanklara top atışı emrini ben verdim"

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında, aralarında Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin haklarında 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 135'i tutuklu 143 sanığın yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam ediliyor.

Duran trafikte araçlardaki vatandaşlara "Sıkıyönetim olduğunu, araçlarla devam etmelerini söyledim." diyen Ödemiş, savunmasında şunları kaydetti:

"Köprünün her iki tarafında askerlerin dizilmesini emrettim. Kimsenin emirsiz ateş etmemesini söyledim. Bir kısım vatandaşların üzerimize yaklaştığını gördüğümde eski Binbaşı Ahmet Taştan'ın havaya ateş ettiğini gördüm. Okul Komutanı Çıkrıkçı, bu sırada beni aradı. 'Bana ulaşamazsan eski okul komutanı Albay Muammer Aygar'ı ara, benim emrim onun emridir.' dedi. 22.30 sıralarında 15-20 kişi Anadolu Yakası'ndan üzerimize doğru gelmeye başladı. Çok fazla yaklaşmalarına müsaade edilmemesi için havaya ateş emri verdim."

Sanık eski Binbaşı Ahmet Taştan'ın Avrupa Yakası'ndan gelen iki kişi durdurduğunu, elini beline atan bu kişileri yere yatırdığını gördüğünü söyleyen sanık Ödemiş, bu olay dışında kimsenin silahına el konulmadığını iddia etti.

Ödemiş, davada savunma yapan sanık erlerin ifadeleri neticesinde, ateş etme emrine uymadığı için sanık eski Binbaşı Ahmet Taştan tarafından gözünden vurularak öldürüldüğü öne sürülen Kurtuluş Kaya ile ilgili, "Yanıma gelen İbrahim Gül, Kurtuluş Kaya'nın gözünden vurulduğunu söyledi. 15-20 dakika olmuştu ben yanına gittiğimde. Mürsel Çıkrıkçı'yı aradım, şu anda alamayacağını söyledi. Zaten hayatını kaybetmişti. Kimin vurduğunu bilmiyorum." dedi.

BİZE ULAŞIN