'Sanal Yeniçeri' saraya giremez!

Topkapı Sarayı'nda yeniçeri kıyafetlerinin sergilenmesi projesi reddedildi. Saray Müdürü Prof. Ortaylı "Yeniçeri saray içinde olmaz; hiçbir zaman da olmadı" dedi.

Salı 05.05.2009
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009
ABONE OL
Topkapı Sarayı'nın içinde 'Sanal Yeniçeriler' dolaştırılarak kıyafetlerinin tanıtılmasına yönelik projeye vize çıkmadı. Topkapı Sarayı Müdürü Prof. İlber Ortaylı, "Yeniçeriler sarayın içine hiçbir zaman girmedi. Sanal da olsa sarayın içinde olamazlar" dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Topkapı Sarayı Silah Seksiyonu biriminde yenileme projesinde 'yeniçeri' tartışması çıktı. Hazırlanan projede son teknolojiyle 'Sanal Yeniçeri'lerin saray içinde dolaşması da öngörülüyordu. Ancak bakanlığın projesi 'tarih' tartışmalarına neden oldu. Topkapı Sarayı Müdürü Prof. İlber Ortaylı, SABAH'a, "Böyle bir proje var. Ama daha proje aşamasında. Verilmiş bir karar yok" dedi.

'TARİHİ HATAYA DÜŞMEMELİ'
Ortaylı, "Yeniçeriler, bulundukları dönemde saraya giremediler. Ama hazırlanan projede sanal olarak sarayın içinde bulunacakları ve kıyafetlerinin sergileneceği belirtiliyor" sorusuna, "Sarayın içine girmediler. İkinci avludan sonra geçemediler. Sarayın içinde; ne olursa olsun yeniçeri olmaz" yanıtı verdi. Ortaylı, yeniçeri kıyafetlerinin sarayın dış avlusunda sergilenebileceğine dikkat çekti. Eski Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu da, yeniçerilerin Topkapı Sarayı'nın üçüncü kapısından sonraki bölümlere geçemediğine dikkat çekti. Halaçoğlu, "Sarayda dolaşmaları yasaktı. Sarayın içine girmediler. İster tanıtım olsun iste olmasın, tarihi hataya düşmemek lazım" ifadesini kullandı.