Yer sorunu çözülemezse hayvanlar açlıktan ölecek

Büyükşehir, Kadıköy ve Ümraniye belediyeleri arasındaki anlaşmazlık yüzünden bin 200 hayvanın hayatı tehlikede... Kapısına zincir vurulan barınaktaki hayvanlar aç kaldı

Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
Ataşehir'in ilçe belediyesi olmasının ardından Ümraniye Belediyesi sınırları içerisinde kalan Kadıköy Belediyesi tarafından kurulan hayvan barınağının kapısına zincirle kilit vuruldu. Zabıta ekipleri tarafından kapıları kilitlendiği için aç kalan barınaktaki bin 200 köpek ile kedinin ne olacağı ise belirsiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, otobüs terminali yapılacağı gerekçesiyle barınağın bulunduğu alanın 2007'de boşaltılmasını istedi. Kadıköy Belediyesi ise Büyükşehir Belediyesi'nden yeni bir yer tahsis edilmesini talep etti. 2008 yılındaki son İl Hayvan Koruma Kurulu toplantısında da gündeme alınan barınak sorunuyla ilgili olarak çeşitli yazışmalar yapıldı. Ancak yer tahsisi konusunda bir sonuç alınamadı. Bu arada Ataşehir, Kadıköy'den ayrılarak ilçe statüsüne geçirildi. Barınak ise Ümraniye sınırları içerisinde kaldı. Ümraniye Belediyesi arazinin artık kendi tasaruflarında olduğu gerekçesiyle barınağın boşaltılmasını bildirdi. 22 Mart 2009 günü zabıta ekipleri, barınağın kapılarına zincir vurdu. "

DİRENECEĞİZ"

Barınağın içinde kapalı kalan hayvanlara yiyeceklerini veremediklerini söyleyen barınak sorumlusu Adnan Gökçe, "Barınağımız 3.5 dönüm arazi üzerine kurulu ve içerisinde bin 200 hayvan var. Yer gösterilmesi gerekir. Hayvanları sokağa atamayız. Kapıya vurulan zincir nedeniyle yiyecek veremiyoruz. Hayvanlar aç ve birbirlerine saldırıyorlar. Yetkililerin bir an önce bu sorunu çözmesi gerekir. Bize yer gösterilmediği sürece buradan çıkmayacağız. Sonuna kadar da direneceğiz" dedi.