Ergenekon, Diriliş oldu

Orhan Gencebay, yeni çıkacak albümünde Ergenekon koyduğu bir bestesinin adını soruşturma başlayınca apar topar Diriliş yapmış

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Türk müziğinin önemli isimlerinden Orhan Gencebay önceki gün Boğaziçi Üniversitesi'nin misafiriydi. Gencebay üzerinde uzun zamandır çalıştığı yeni albümünde yer alan epik bir besteye Ergenekon adını verdiğini ancak Ergenekon soruşturması başlayınca bestenin ismini Diriliş olarak değiştirdiğini söyledi. Üniversite bünyesindeki Mithat Alam Film Merkezi'ndeki Müjde Ar'la başrol oynadığı Batsın Bu Dünya filminin gösterimine katılan Gencebay sinema ve müzik kariyeri üzerine üniversiteli gençlerle bir söyleşi gerçekleştirdi.

300 MİLYON SATIŞ

Boğaziçili gençlerin Gencebay'a ilgisi yoğundu. Yaklaşık 50 kişilik salon tıka basa dolarken, çoğu öğrenci de ayakta kalmayı göze alarak Gencebay'ı dinlemeyi tercih etti. Derya Bengi'nin modaratörlüğünde gerçekleşen söyşeyide Gencebay'ın da keyfi yerindeydi. Gencebay, arabeskin tanımının yanlış yapıldığını her fırsatta olduğu gibi yine bu söyleşide de tekrarladı. Gencebay, "İnsanlar kötü bir şey söylenmek isteyince arabesk yaftasını yakıştırıyor. Bu tanımlama yanlış, bunu hep anlatıyorum ama değişmiyor," dedi Şimdiye kadar albümlerinin yasal olarak toplam 70 milyon civarında satıldığını belirten Gencebay, korsan satışlar da dahil edilirse bu rakamın 300 milyon civarında olabileceğini söyledi. Sinemaya Lütfi Akad'nın yönettiği Kızılırmak Karakoyun filmine müzik yaparak başladığını belirten Gencebay, Kuyu'da Metin Erksan'la çalıştığını sonra da filmlerde rol aldığını anlattı. Sahneye hiç çıkmadığını ve 70'lerde de TRT ile aralarının iyi olmadığını anlatan Gencebay "Filmler biraz da halkla buluşmak için iyi bir fırsat oluyordu. Fakat her seferinde bir daha film çevirmeyeceğim diyordum," dedi. Sinemanın kurallarını ihlal etmediğini belirten Gencebay sinema macerası boyunca hep bir oyuncunun yerini işgal ettiğini düşündüğü için duygusal olarak kendini rahatsız hissettiğini de söyledi.