Hafta sonu hava nasıl olacak?

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre hava tahminleri...

Cuma 08.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009 09:59
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve iç bölgelerinde görülecek olan yağışların; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Tokat, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Batı kesimlerde 1 ila 3 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle batı ve kuzeybatı, güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, yağış alan bölgelerimizde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Tokat, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi v.b.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ VE KAR ERİMELERİ UYARISI: Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova ve Bilecik) ile İstanbul'un Anadolu Yakası kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE: İç kesimleri çok bulutlu, öğle saatlerinde Afyonkarahisar ve Kütahya çevreleri kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler parçalı ve az bulutlu geçecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri (Isparta, Burdur, Osmaniye ve K.Maraş) ile Adana ve Mersin'in kuzey ilçeleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Kuzeyi ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren bölgenin kuzey kesimleri ile zamanla bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge geneli ile öğle saatlerinden sonra iç kesimleri (Bolu, Karabük ve Kastamonu) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Tokat çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeyi aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu ve kuzey kesimleri çok bulutlu geçecek.