Kokulu kalem-silgi satana hapis cezası

Bağımlılığa yol açabilecek türde kokulu kırtasiye malzemelerini çocuklara satanlar 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası alacak

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
TBMM Genel Kurulu'nda, Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Kanun Teklifi, kabul edilerek yasalaştı. Çocuklara yapıştırıcı, kokulu kalem, defter, silgi gibi bağımlılığa yol açabilecek kırtasiye malzemelerini satanlar 6 aydan bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

YETİŞKİNLERE DE SATILMAYACAK

Kanuna göre, yapıştırıcı, kokulu olarak üretilen kalem, defter, silgi gibi çocuklarda bağımlılık yaratabilecek uçucu organik bileşikleri içeren ürünler, hangi amaçla olursa olsun çocuklara satılamayacak, verilemeyecek. Çocuklar tarafından kullanılabilme ihtimalinin olması halinde, yetişkinlere de satılamayacak ve verilemeyecek. Kanun kapsamına giren ürünlerin yarattığı sağlık riskleri konusunda çocukları ve gençleri bilinçlendirmek üzere, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına gerekli eğitim ve öğretim programları konulacak. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılacak yapıştırıcılar su bazlı olacak. Kanun kapsamına giren ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde gerekli sağlık tedbirleri alınacak. Ürünlerin ambalajlarında, sağlığa zararlı olduğu ve çocuklara verilemeyeceği şeklinde, görünür ve okunaklı bir yazı bulunması zorunlu olacak. Buna göre, yapıştırıcı, kokulu olarak üretilen kalem, defter, silgi gibi uçucu organik bileşikleri ihtiva eden ürünleri hangi amaçla olursa olsun çocuklara satan ve verenler ile kanun kapsamına giren ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde çocuk çalıştıranlar, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.