9 yıldır oğlunu burnundan besliyor

'İşte anne bu' dedirten olaylardan bir tanesi de Manisa'nın Alaşehir ilçesine bağlı Delemenler beldesinde yaşanıyor.

Cumartesi 09.05.2009 00:00
ABONE OL
1953 doğumlu Alime Tuzak, 32 yaşında olan oğlunu 9 yıldır burnundan besliyor, altını temizliyor.

1977 doğumlu olan Mustafa Tuzak, kızamık hastalığının sebep olduğu ve bazı çocuklarda genellikle hastalıktan 5 -14 yıl sonra görülen ölümcül SSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit ) hastalığına 2000 yılında yakalandı.

Muğla Üniversitesi matematik öğretmenliği bölümünün son sınıfında okurken hastalığı ortaya çıkan Mustafa Tuzak, 2000 yılından beri yatağa mahkûm yaşıyor.

Hastalığı sebebiyle üniversiteyi bitiremeyen Mustafa Tuzak, 7 çocuklu ailenin ortanca kardeşi.

Hastalanmadan önce hayat dolu, köyünde ve arkadaşları arasında çok sevilen Mustafa, yatağa bağımlı haliyle görenleri şaşırtıyor. Hastalığı sebebiyle sadece burnundan beslenen Mustafa'yı annesi Âlime Tuzak, itina ve titizlikle bakıyor. 9 yıldan beri, ilk günkü heyecan ve titizlikle oğluna bakamaya devam eden Âlime Tuzak'ın tek isteği çocuğunun sağlığına kavuşması.

9 yıldan beri oğluna bakan anne Âlime Tuzak, "Yavrumun bir gün düzelerek kapıdan bakıp, 'nasılsın annecim' diyeceği ümidimi hiç yitirmedim." dedi.

Âlime Tuzak'ı, bazı komşu ve misafirlerinin, 'bu kadar bakıma ne gerek' var demeleri çok üzüyor. Âlime anne, günde 5 defa saati saatine Mustafa'ya yemek vererek bütün ihtiyaçlarını gideriyor. Kardeşlerinin sürekli Mustafa'yı arayıp sorduklarını, torunlarının ise amcalarını çok sevdiklerini belirtiyor.

Allah ömür verdiği müddetçe oğluna bakmaya devam edeceğini kaydeden Âlime Tuzak, "Rabbim çocuğuma sıhhat versin, ya da Allah benden sonraya bırakmasın." diyerek oğluna karşı muhabbet ve şefkatini belirtiyor.

Sürekli ilgiye muhtaç Mustafa Tuzak, samimi ilgi sebebiyle, son günlerde konuşulanları duymaya ve kafasını tutabilmeye başlamış.

"Allah'tan hiçbir zaman ümit kesmedim." diyen anne, oğlunun sağlığına kavuşacağı günlerin yakın olduğuna inanıyor.