9 milyon engellinin farkında mısınız?

Bugün hem Anneler Günü hem de 'Sakatlar Haftası'... Tüm annelerin ellerinden öperim. Hiç merak ettiniz mi?

Pazar 10.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 10.05.2009
ABONE OL
Bugün hem Anneler Günü hem de 'Sakatlar Haftası'... Tüm annelerin ellerinden öperim. Hiç merak ettiniz mi? Kaç engelli annemiz var! Merak etmeyin, sağlıklı bir istatistik bulunmadığından Birleşik Sakatlar Federasyonu Başkanı olarak ben de bilmiyorum. Dolayısıyla sayısı tam olarak bilinemeyen kişilere sağlıklı hizmet verilmesi de çok zor. İşte böylesine karmaşık bir ortamda özel günleri kutlamaya çalışıyoruz. 'Sakatlar Haftası' da bunlardan biri. Yine tahmini rakamlara göre yaklaşık 9 milyon engelli yaşadıkları zorlukları ve sıkıntıları dile getirmek için birçok etkinliğe start verecek. Amaç:
- Engellilerin toplumsal yaşamda görünür kılınmasını sağlamak.
- Kendilerini ifade edebilmelerinin zeminini yaratmak.
- Toplumsal kültürümüze yerleşmiş ayrımcılık öğelerini gün ışığına çıkararak etkisizleştirmek.
- Rapor çilesinin bitmesini sağlamak.
- Erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik alanındaki güçlükler, eğitim sağlık gibi temel haklardan yararlanabilmek.
- Engellilerin değişen, gelişen hak ve özgürlüklerini toplumsal kültüre ve yasal düzenlemelere aktarabilmek. Peki nasıl? En doğal hakları ulaşım. Daha bu engeli bile aşamadılar. Duraklarda sağlıklı insanların bile çıkmakta zorlandıkları uzay istasyonu gibi merdivenler... Yine de engelliler gidecekleri yere güç bela ulaşıyor. Tabii buna gitmek denirse. Şöyle bir etrafınıza bakın bakalım. Toplu taşıma araçlarında kaç tekerlekli iskemleli biriyle karşılacaksınız. Göremezsiniz, çünkü, bu insanlar ulaşım araçlarından soyutlanmış. Anayasamızda yer alan hükümlere rağmen özürlü bireylerin sorunlarının azaltılmasında arzu edilen noktalara gelinemedi. Çünkü, mevzuatın dağınıklığı, hizmet sunumunun farklı kurumlar eliyle koordinasyonsuz biçimde yürütülmesi, standart uygulamaların olmaması özürlüler için en büyük etken. Her yıl çekilen sıkıntıları anlatabilmek için yapılan etkinliklere ve o kadar yazılıp çizilmesine rağmen bir türlü yukarıda saydıklarımızın önüne geçilemiyor.

Şimdi SABAH gazetesi, Genel Yayın Yönetmenimiz Erdal Şafak'ın yüreğindeki sevgiyle bir ilke daha imza atarak engellilere kucak açtı. Yakında her hafta yürüyemeyenin ayağı, konuşamayanın dili, görmeyenin gözü ve işitmeyenin kulağı olup, çekilen sıkıntıları kamuoyuyla paylaşarak yetkilileri harekete geçirmeye çalışacağız.