Sorduk söyledi

Pazar 10.05.2009
ABONE OL
Neler okudunuz? Carlos Fuentes'in Terra Nostra'sını hayranlıkla okuyorum. İkinci cildin ortalarındayım. Bu büyük romanın her sayfasından zevk alıyorum. Fuentes insanlık tarihini yaşanıp tamamlanmış ama durmaksızın tekrarlanan bir süreç olarak yansıtıyor. Roman karakterleri sürekli yeniden doğarak batı tarihini ve kültürünü oluştururken, dünyanın acımasızlığını göz önüne seriyorlar. Terra Nostra, kıyamet anından başlayarak tarihle hesaplaşan, düşle gerçeğin içiçe geçtiği görkemli bir insanlık destanı ve edebiyat şöleni.
Neler izlediniz? En son izlediğim film, Issız Adam. Abartısız, içten, inandırıcı bir filmdi. Sevdim. Nereleri gördünüz? Geçen hafta Fethiye-Kayaköy'ü gördüm, dolaştım. Mübadelede boşaltılmış bu Rum köyü yıkık taş evleri, harap kilisesi ve güzel doğasıyla çok ilgi çekici. Bugüne kadar çeşitli projeler üretildi Kayaköy için ama hiçbiri hayata geçemedi. Yok olmaya terkedilmiş hali dokunaklı.
Hayatınızın geri kalanını bir sanat eseri ile geçirmek durumunuda kalsanız tercihiniz ne olurdu? Böyle bir soruya yanıt vermek imkânsız. Hayatımda en'ler ve asla vazgeçemeyeceğim eserler olmadı. Sanat büyük bir zenginlik, farklı nitelik, güzellik ve değerleri ile sevdiğim çok şey var. Ayrıca insan değişiyor ve kendisiyle birlikte beğeni ve zevkleri de gelişiyor.