“Fitili ateşledik, 2010’da AKM yeni haliyle hazır”

2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “2010’un ikinci çeyreğinde Atatürk Kültür Merkezi, yenilenmiş haliyle hayata geçirilecek” dedi

Pazartesi 11.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yenileme Projesi ile ilgili olarak konuşan 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, "Bu ay içinde ihale anonsu ve davet yapılacak. Haziran başında zarfları açabilecek hale geleceğiz" dedi. Nuri Çolakoğlu'nun istifasının ardından 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı olan ve yeni ekibiyle yola çıkan Avdagiç, projenin iyi durumda olduğunu belirterek, "2010'un 2'nci çeyreğinde AKM, yenilenmiş hali ve üst vasıftaki teknik imkânlarıyla hayata geçirilecek" dedi. "Fitili ateşledik, 2010'da birtakım aşamaları realize edeceğiz" diyen Avgadiç, "Bu uzun soluklu bir koşunun büyüteç altına alınmış bir bölümü. Biz bu bölümde daha fazla iş yapmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

'MAKSİMUM BİR YILDA BİTER'

Projenin maliyeti konusunda bilgi veremeyeceğini belirten Avdagiç, çok ciddi bir rakamla projenin yapılacağını ve maksimum 1 yıl içinde çalışmaların biteceğini söyledi. AKM'nin restorasyon projelerini hazırlayan mimar Murat Tabanlıoğlu'na teşekkür eden Avdagiç, "Sayın Tabanlıoğlu, babasının eserine sahip çıktı" dedi. 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi'nin uzun soluklu bir projenin fazı olduğunu belirten 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkan Şekib Avdagiç, "Bizim görevimiz, şehrin sanat ve kültür algısını daha üst seviyelere çekmek ve bunun uzun vadede sürekli olmasını sağlamak için çalışmalar yapmak. Bu proje sayesinde, kültür sanat konusunda duyarlılık katsayısında bir artış olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.