Kan vermeyeni köprüsünden geçirmiyor

Artvin'de yaşayan İsmail Bilir, evine ulaşmak için yaptığı ve Kızılay ile Türk bayraklarıyla süslediği asma köprüden geçmek isteyenlere ''1 ünite kan bağışı'' şartıyla izin veriyor.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009 11:15
ABONE OL
İsmail Bilir (64), merkeze bağlı Varlık köyünde ikamet ettiğini ve emekli olduğunu belirterek, ''Bundan 5 yıl önce evime giden tek yol olan tahta köprüyü sel alınca, kendi imkanlarımla 51 metre uzunluğunda asma köprü yaptırdım. Köprü bana 10 bin TL'ye mal oldu'' dedi.

Kendisini Kızılay teşkilatına ''adadığını'', bu nedenle asma köprüye ''Kızılay Kan Merkezi'' adını verdiğini ifade eden Bilir, ''Köprüyü Kızılay ve Türk bayraklarıyla donattım'' diye konuştu.

Köprüyü görenlerin kendisine teşekkür ettiğini dile getiren Bilir, ''Köprüden geçmek isteyenlere '1 ünite kan bağışlayacağı' sözünü alarak izin veriyorum. Yaptığım asma köprünün bu özelliğini duyan insanlar köyümüze gelip beni ziyaret ediyor. Köyümüze olan ilgi bu köprü sayesinde oldukça arttı'' dedi.
Bilir, 22 yaşından bu yana Kızılay kan merkezlerinde düzenli olarak kan bağışladığını anlatarak, şunları söyledi:

''Bugüne kadar 70 ünite kan verdim. Herkesi sağlıklı yaşam için kan vermeye davet ediyorum. Ben 64 yaşındayım ve çok sağlıklı bir insanım, hiç hastalanmadım. Kendimi çok zinde hissediyorum. Sağlığı yerinde olan herkesin kan vermesini tavsiye ederim. Türk Kızılayı bugüne kadarki kan bağışlarım için bana 1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya verdi. Birçok plaket aldım. Madalyaları yakamda taşıyorum. Bu bana büyük bir zevk veriyor, çok gururluyum.''

Bilir, 6 çocuğu olduğunu ve hepsini kan bağışında bulunmaya alıştırdığını belirterek, ''Köprüyü yaptıktan sonra köyümüzde yaşayan sağlıklı herkes düzenli olarak kan bağışında bulunmaya başladı'' diye konuştu.

Varlık köyü muhtarı Fatih Gültekin ise Bilir'in eskiden beri köylerindeki insanlara kan vermenin önemini anlattığını ifade ederek, ''Bu köprünün yapımından sonra köyümüze gelen ziyaretçi sayısında oldukça artış oldu. Artık köyümüz köprü sayesinde ünlü bir köy oldu'' dedi.