Sürmeli kız kuşları tehdit altında

Nesli dünya genelinde tehlike altında olan sürmeli kız kuşlarının Asya ve Afrika arasındaki göçleri sırasında en çok avcılık nedeniyle zarar gördüğü bildirildi.

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 11:32
ABONE OL
Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Özge Balkız, Kuzey Doğa Derneği ve Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümünden bir grup araştırmacının katılımıyla nesli tehlike altında olan sürmeli kız kuşlarının göç güzergahının tam olarak belirlenmesine çalışıldığını söyledi.

Bu kapsamda 3 sürmeli kız kuşuna Kazakistan'da uydu vericisi takıldığını belirten Özge Balkız, sayılarının bin kadar olduğu sanılan bu türün geçiş noktasında Türkiye'nin önemli bir konumu olduğunu ifade etti.

Balkız, diğer bazı türler gibi bu canlı türünün de çevre kirliliği, barınma ve beslenme alanlarının yok edilmesinin yanı sıra avcılık gibi tehditlere maruz kaldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Özellikle göç yolları üzerinde bulunan Suriye'de avcılık tehdidi çok fazla. Asya ve Afrika arasındaki göç güzergahının tam olarak belirlenmesiyle türün azalışının durdurulması, avcılık gibi azalmaya neden olan etkenlerin belirlenmesi ve bertaraf edilmesi yönünde eylem planı devreye girecek. Eylem planı kapsamında tehditlerin ortadan kaldırılması konusunda uluslararası girişimlerde de bulunulacak. Uydu vericileriyle yapılan izleme sonucu Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki gözlemlerimizde sayıları 3 bini bulan sürmeli kız kuşu tespit edilmesi çok sevindirici. Bu sayı, türün korunması açısından Türkiye'nin önemli olduğunu da gösteriyor.''

Balkız, hedeflerinin son 100 yıldır ilk kez bu kadar kalabalık görülen sürmeli kız kuşu sayısının diğer türler gibi artırılmasını sağlamak olduğunu söyledi.