Burdur'da kuduz karantinası

Burdur'un Gölhisar ilçesi ve Sorgun köyü 2 inekte görülen kuduz vakası nedeniyle karantinaya alındı.Gölhisar'da ve Sorgun köyünde vakaların artmaması için aşılama çalışmalarına başlandı.

Cumartesi 16.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009 12:36
ABONE OL
Burdur Tarım İl Müdürü Kadir Güven, ineklerin büyük olasılıkla bir hafta önce yabani bir kemirgen tarafından ısırıldığını söyledi.

Güven, bir hafta önce ineğin ağzından gelen salya ve sergilediği değişik halleri üzerine hayvan sahiplerinin durumu veterinerlerine, bildirdiğini kaydetti. Veterinerlerin de durumu Tarım İl Müdürlüğü'ne ilettiğini dile getiren Güven, konuyla ilgili araştırma başlattıklarını ifade etti.

Tarım İl Müdürlüğü görevlilerinin, kuduz şüphesinin ağırlık kazandığı ineği uyuttuktan sonra kafasını kestiğini belirten Güven, numunelerin Konya Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı'na gönderildiğini ifade etti.

Yapılan testte ineklerin ikisinin de kuduz olduğu belirlendiğini öne süren Güven, daha sonra da etlerin imha edildiğini bildirdi. Güven, ilçe ve köyde bütün hayvanlara aşılama çalışmalarına başlattıklarını ve bu çalışmaların halen devam ettiğini kaydetti.

Kuduz vakasının görüldüğü Gölhisar Pazar Mahallesi ve Sorgun köyünde karantinanın küçükbaş hayvanlar için 3, büyükbaş hayvanlar için 6 ay süreceği bildirildi.

Tedbir amacıyla kuduz vakasının görüldüğü 2 ineğin sahibi 2 çiftçinin diğer hayvanlardan elde ettiği sütler ise Tarım İl Müdürlüğü veterinerleri gözetiminde 6 ay boyunca imha edilecek. Yetkililer, diğer ineklerden elde edilen sütlerin herhangi bir sağlık sorunu oluşturmadığını açıkladı.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, vatandaşın acı çektiğini kuduz vakasının Burdur ve diğer illerde yayıldığını dile getirdi.

Bu konuda yetkililerin bir an önce tedbir almasını isteyen Özcan, kuduz vakasının görüldüğü inek sahiplerine 6 ay boyunca elde edecekleri sütün miktarının belirlenip karşılığında devletin yardım yapması gerektiğini söyledi.