Kimyasal madde bomba gibi patladı

Eskişehir’de 4 katlı binanın giriş katındaki parke dükkânı, kimyasal maddelerin buharlaşması sonucu, bomba konmuş gibi patladı. 6’sı ağır 35 kişi yaralandı

Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
ESKİŞEHİR'DE son 3 ay içinde ikinci patlama dehşeti yaşandı. 19 Şubat'ta İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi'nde bir parfümeri dükkânında meydana gelen patlamanın ardından bu kez de Gaffar Okkan Caddesi üzerindeki parke dükkânında büyük bir patlama yaşandı. İşyerindeki kimyasal maddelerin buharlaşarak yol açtığı belirtilen patlamayla büyük panik yaşandı, vatandaş bombalı terör saldırısı korkusu ile sokağa döküldü. Patlama, dün sabah saat 08.30 sıralarında 4 katlı binanın giriş katında meydana geldi. Laminantparke satışı yapan dükkânda kulakları sağır eden bir patlama yaşandı, ardından yangın başladı. Alevler kısa sürede işyerini ve bodrum kattaki depoyu sardı. Bu dakikadan sonra binada tam bir can pazarı yaşandı. Yoğun duman merdiven boşluğuna dolunca üst katlarda yaşayanlar evlerinde mahsur kaldı.Çatı ve pencerelere koşan vatandaşlar itfaiye merdiveniyle kurtarıldı.

TUĞLALAR MERMİ GİBİ

Patlamanın yaşandığı binanın çevresindeki yaklaşık 30 metrelik alanda tüm işyeri ve evlerin camları kırıldı. 5 otomobil kullanılamaz hale geldi. Dükkân ve sokakta bulunanlarla birlikte 6'sı çocuk, 2'si polis toplam 35 kişi yaralandı. Yaralı sayısını artıran en önemli etkense işyerinde cam tuğla satışı yapılması oldu. Cam tuğlalar patlamayla kurşun gibi etrafa dağıldı ve yaralanmayla maddi hasara yol açtı. Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar "Patlamanın tiner ve benzeri kimyasal maddelerin parlaması sonucu meydana geldiğini düsünüyoruz" dedi. İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Yeter ise "Doğalgaz hattı borularından sızan gaz zemin kattaki işyeri ve bodrumda birikmiş. Sabah işyeri sahibinin elektrik düğmesine basması ya da sigara içmesi nedeniyle patlama oluşmuş" diye konuştu.