Tarlada 1.6 metre boyunda küp bulundu

Konya'nın Kulu ilçesinde bir tarlada gömülü halde bulunan 1 metre 60 santimetre boyundaki boş küp iş makinesi ile bulunduğu yerden çıkarıldı.

Cumartesi 16.05.2009 00:00
ABONE OL
İlçeye bağlı Fevziye köyünde Ömer Orhan (57) traktörle kendisine ait tarlayı sürerken pulluğa bir şey takıldığını fark etti. Traktörden inen Orhan, pulluğa takılanın bir kapak olduğunu gördü. Kapağın olduğu yerde toprağı kazınca küpe rastlayan Orhan, durumu jandarma ve kaymakamlık yetkililerine bildirdi.

Yetkililerin olay yerine gelmesinin ardından küpün bulunduğu yerin etrafı, kazma ve kürekle kazıldı. Yapılan kazının ardından tarla içerisinde boyu 1 metre 60 santimetre, çevre genişliği 2 metre 20 santimetre olan boş bir küp bulundu.

Küpün çıkartılması için tarlaya iş makinesi getirildi. Birkaç kez halatın kopması nedeniyle yaklaşık 2 saat süren çalışmanın ardından bulunduğu yerden çıkarılan küp, traktör römorkuna yüklenerek Kaymakamlık tarafından muhafaza altına alındı.

Küpün herhangi bir tarihi değerinin olup olmadığını tespit etmek için gerekli incelemelerin yapılacağı öğrenildi.

Tarla sahibi Ömer Orhan, yıllardır tarlayı kendilerinin sürdüklerini bu zamana kadar bu büyüklükteki küpün yüzeye nasıl çıkmadığını bilmediğini ve şaşkınlığının devam ettiğini bildirdi.