Havalar nasıl olacak?

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre hava tahminleri...

Pazartesi 18.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009 12:49
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; öğle saatlerinden sonra Marmara'nın güneyi (Balıkesir, Bursa, Bilecik, Çanakkale), Ege, Batı Karadenizin iç kesimleri (Bolu, Karabük, Kastamonu), Eskişehir, Ağrı, Iğdır, Hakkari ile Ankara'nın kuzey ve batı çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara'da akşam saatlerinden itibaren kuvvetli ve kısa süreli fırtına (35-55 km/saat) şeklinde esecek.

MARMARA'DA FIRTINA UYARISI

Bursa Valiliği, Marmara ve Kuzey Ege'de şiddetli fırtına uyarısı yaptı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün raporu doğrultusunda yapılan açıklamada, Marmara ve Kuzey Ege'de 18-21 Mayıs tarihleri arasında fırtına beklendiği belirtilerek vatandaşların önlem alması istendi. Fırtınanın olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için yetkililer tebdir almaları konusunda uyarıldı.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Marmara bölge geneli ve Kuzey Ege'de öğleden sonra kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetlenerek akşam saatlerinden itibaren kuvvetli ve kısa süreli fırtına (35-55 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KAR ERİMELERİ UYARISI: Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) kar erimelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu açık, zamanla güney ve doğusu parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Bursa, Bilecik, Çanakkale ve Balıkesir çevreleri kısa süreli ve yerel sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar öğleden sonra kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetlenerek akşam saatlerinden itibaren kuvvetli ve kısa süreli fırtına (35-55 km/saat) şeklinde esecek.

EGE: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge geneli kısa süreli ve yerel sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar öğle saatlerinden sonra Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli, zamanla kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin kuzeyi ve batı kesimleri parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Eskişehir ile Ankara'nın kuzey ve batı çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Genellikle parçalı zamanla iç kesimleri çok bulutlu, öğleden sonra Bolu, Karabük ve Kastamonu çevreleri kısa süreli ve yerel sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) kar erimelerine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin doğusu parçalı çok bulutlu, öğleden sonra Ağrı, Iğdır ve Hakkari çevreleri kısa süreli ve yerel sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Bölgenin doğu kesimlerinin yükseklerinde (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) görülecek kar erimelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:
Az bulutlu ve açık geçecek.