Diyarbakır Cezaevi'nde çocuklar doymuyor

Tutuklu ve hükümlü çocuklarla ilgili inceleme yapan İl İnsan Hakları Kurulu, siyasi suçtan yatan çocuklara farklı muameleye dikkat çekti

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
Diyarbakır Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu'nun 'E' Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan tutuklu ve hükümlü çocuklarla ilgili yaptığı inceleme de 'doymuyoruz' şikâyeti yapıldı. Siyasi tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu koğuştaki çocuklar, "Yemekler bazen iyi bazen de kötü çıkıyor. Verilen yarım ekmek az. Bununla doymuyoruz" dedi. Heyet, incelemenin sonunda hazırladığı raporda "Yapılan ziyaret sonrasında çocukların dengeli bir beslenmediği tespit edilmiştir" ifadesini kullandı. İl İnsan Hakları Kurulu'nun, geçtiğimiz ay incelemesini yaptığı 'E' tipi Cezaevi'ndeki 117 çocuk mahkûmla görüşme sonrası hazırlanan raporda, siyasi ve adli çocuk suçlular arasında bir ayrım yapıldığı belirtiliyor. Heyet, ' Tespit ve Kanaat'lerinde, çocukların kâbusu olan böcek konusunda, "İki koğuşun mutfak bölümünde böcekler görüldü" dedi.

İŞTE ÇARPICI TESPİTLER...
Siyasi çocukların koğuşunda buzdolabı bozuk.
Banyoda yemek kaplarının yerde bulunduğu gözlenmiştir. Çocuklar yemek yedikten sonra bulaşıkları burada yıkadıkları bilgisini vermiştir.
İki katlı ranzaların olduğu; koğuşun birinde 3 kişinin, diğerinde 6 kişinin 'yerde yatak serip yattığı' bilgisi verildi. Yatakların çoğunun çok kirli olduğu görüldü.
Adliyeye geliş ve gidişlerinde araçta maruz kaldıkları fiziki ve psikolojik şiddet uygulaması ciddi bir iddiadır. Adliyeye getirilişte kelepçe kullanımı da ciddi ihlaldir.

'BÖCEKTEN KORKUYORUZ'

Raporda çocukların şikâyetleri şöyle yer aldı:
Geceleri altıma kaçırıyorum. Görevlilere söyledim, doktora götürmediler.
Jandarma, mahkemeyle götürürken bize 'terörist' diye hakaret ediyor.
Yataklarımızın çoğu çok kirli. Böceklerden çok korkuyoruz.