Turizmciler yurt dışı düğün organizasyonlarına yöneldi

Yurt dışında evlenmek isteyenlerin artması üzerine, turizmciler, çiftlere bu alanlarda farklı seçenekler hazırlayarak düğün organizasyonları yapmaya başladı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 19.05.2009 12:30 ABONE OL
Gözde düğün destinasyonları arasında ilk sırayı Hindistan alıyor. Bu ülkeyi, İtalya, Sri Lanka ve Las Vegas takip ediyor. Yurt dışında, 30 kişinin katılımıyla yapılacak bir düğünün maliyetinin, en az 100 bin avrodan başladığı bildirildi.

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü ve Baracuda Tur Yönetim Kurulu Başkanı Cem Polatoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışında evlenmek isteyen her Türk vatandaşının konsolosluklara başvurarak bu işlemi gerçekleştirebileceğini söyledi.

Polatoğlu, evlenmenin yapıldığı yerde veya yakınında Türk konsolosluğu yoksa bildirimin yabancı yetkili makamdan alınan resmi belgenin yurt içinde Türkçeye çevrilip Dışişleri Bakanlığınca onandıktan sonra ilgili nüfus idaresine verilmesi suretiyle yapılabildiğini ifade etti.

Roma, Paris ve Londra gibi romantik başkentlerde bulunan Türk Konsolosluklarında evlenmek isteyen çiftlerin, seçtikleri ülkeye göre değişen prosedürler uygulandığını bildiren Polatoğlu, ''Konsolosluklarımız, düğün mekanına da yetkili memurlarını göndererek resmi nikah kıyıyorlar'' dedi.

Son zamanlarda, ''yurt dışında evlenmenin çiftler arasında giderek yükselen bir trend haline geldiğini'' belirten Polatoğlu, şöyle konuştu:

''Bu özel günlerini unutulmaz kılmak, baş başa ya da aile ve arkadaş gruplarıyla beraber egzotik destinasyonlarda, gidilen yörenin geleneksel düğün törenleri ile evlenmeyi isteyen çiftlerin sayısı oldukça arttı. 3 yıl önce 3-5 çift başvuru yaparken, bu sayı şimdiden 50'ye ulaştı. ''Çekirdek aile'' kapsamında 30 kişinin katılımıyla yapılacak bir düğünün maliyeti, 100 bin avrodan başlıyor. Çekirdek ailenin dışında gelmek isteyenlerden ise kişi başına 2 bin avro alınıyor.''

Polatoğlu, yurt dışı turları sırasında evlenmek isteyen çiftlerden ise ülkedeki işlemlere göre 500 ila 1000 avro arasında değişen ücret alındığını bildirdi.

GÖZDE DÜĞÜN DESTİNASYONLARI

Yurt dışında evlilik ve düğün taleplerinin artması üzerine çiftlere farklı seçenekler sunmaya, özel programlar organize etmeye başladıklarını ifade eden Polatoğlu, şunları kaydetti:

''Hindistan'da görkemli saraylarda, İskoçya'da orta çağdan kalma şatolarda, görkemli gemilerde ya da Endonezya'nın egzotik adalarındaki beyaz kumsallarda evlenmek artık hiç de zor değil. Uzman ekibimizle çiftlerin hayallerine en uygun destinasyon ve mekan seçimi, ambiyans tasarımı, dekorasyonu, sahne etkinlikleri, ses ve ışık tasarımları, özel DJ dinletileri ve davetli organizasyonu ile başlangıçtan sonuna kadar ilgileniyor, en yaratıcı önerileri sunarak bu özel günü kusursuz ve unutulmaz hale getiriyoruz.''

Cem Polatoğlu, gözde düğün destinasyonları sıralamasında ilk sırada Hindistan'ın geldiğini, bu ülkeyi İtalya, Sri Lanka, Las Vegas, Kenya, Thailand, Bali, Seychelles, Paris ve Roma'nın takip ettiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU