Yurttaki yangın merdiveni kilitliydi

Sakarya'daki SHÇEK yurdundaki yangın merdiveninin, "kızların kaçmaması için" kilitli tutulduğu ileri sürüldü. İddiaları hem savcılık hem de kurum müfettişi inceliyor

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
SHÇEK'e bağlı Sakarya'daki Murat Soğancıoğlu Kız Yurdu'nda çıkan yangının ardından binada yapılan aramalarda bir ceset daha bulundu. Böylece yangında ölenlerin sayısı ikiye çıktı. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, olay yerinde incelemelerde bulundu. 12-18 yaş arasındaki 36 çocuğun kaldığı yurdun 3'üncü katındaki yatakhanede önceki gece elektrik kontağından çıktığı öne sürülen yangında alevler çatıya sıçradı. Büyük panik yaşayan çocukların yardımına görevliler koştu. Dumandan zehirlenen 6 çocuk hastaneye kaldırıldı. Yangını söndüren itfaiye erleri 4'üncü katta 14 yaşındaki Mine Gün'ün cesediyle karşılaştı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış basın açıklamasında "36 çocuktan 35'i sağlıklı bir şekilde tahliye edildi" dedi.
SİGARA İZMARİTİ İDDİASI
İtfaiye erleri, 03.00 sıralarında yurtta ikinci cesetle karşılaştı. Cesedin yurtta kalan Fatma K.'ye (17) ait olduğu belirlendi. Bu kez yangına sigara izmaritinin neden olduğu öne sürülürken, binanın yangın merdiveninin, yukarıdan ve aşağıdan kilitli olduğu iddia edildi. Zaman zaman çocukların yurttan kaçmasını engellemek için yangın merdiveninin kilitlendiği ileri sürüldü. Sakarya Valisi Hüseyin Atak bütün iddiaların savcılık ve SHÇEK Müfettişi tarafından incelendiğini söyledi. Yangında ölen Fatma K.'nin ailesini ziyaret eden Bakan Selma Aliye Kavaf, genç kızın annesi Havva, amcası Sefer ve dayısı Osman Çelik'e başsağlığı dileyerek, ailenin yanında olacaklarını ve gerekli her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi. Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kız yetiştirme yurdunda çıkan yangınla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı, olayda ihmali bulunanların en ağır cezaya çarptırılacağı bildirildi.

ANNE İLGİLENMEDİ BABA DA BAKAMADI
Adapazarı'ndaki yetiştirme yurdunda çıkan yangında ölen Mine Gün, parçalanmış bir ailenin en büyük çocuğu. Mine'nin annesi Çiğdem Küçüker ile babası Metin Gün 1990'da Kırklareli'de evlendi. İki yıl sonra ilk çocuk Mine dünyaya geldi. Bu arada Mine'nin dışında çiftin 4 çocuğu daha oldu. Çift boşandı. Mahkeme çocukların velayetini anneye vermesine rağmen çocuklarla ilgilenmeyince baba, en büyük kızları Mine Gün'ün Kız Yetiştirme Yurdu'na verilmesine razı oldu.

ÖLEN KIZ TECAVÜZ MAĞDURU
SHÇEK Murat Soğancıoğlu Kız Yetiştirme Yurdu'ndaki yangında can veren Fatma K.'nin 5 kişinin tecavüzüne uğradığı için yurda yerleştirildiği ortaya çıktı. Fatma K., 19 yaşındaki E.E. ile arkadaşlarının kendisine tecavüz ettiğini söyledi. Aralarında E.E.'nin de bulunduğu 4 kişi tutuklandı. Devlet korumasına alınarak yurda yerleştirilen Fatma K., babası İbrahim K. tarafından her hafta sonu eve alınıyordu. Bu hafta mahkeme olduğu için kızını eve almadığını söyleyen İbrahim K., "Yangını duyunca gece 03.00' te yurda, sonra hastaneye gittim. Kızımın Hızırtepe'de başka bir yurtta olduğunu söylediler. Orada da bulamadım. Devlet bana korumak için aldığı kızımın cesedini verdi" dedi. Fatma K.'nin 7 yaşındaki kardeşi Bakiye ise "Ablam melek gibi bir insandı. O melek oldu, uçtu" diye konuştu.