'Ben besteyi 1.5 yıl önce yaptım'

'Bit Pazarı' şarkısının Eurovision birincisi Rybak'ın 'Peri Masalı'nın kopyası olduğu iddiasını reddeden Yalın "Benim şarkım daha eski" dedi

Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL
Şarkıcı Yalın'ın 14 Mayıs'ta çıkan "Ben Bugün" adlı son albümündeki "Bit Pazarı" adlı şarkısının, Eurovision birincisi Norveçli Alexander Rybak'ın "Fairytale" (Peri Masalı) şarkısıyla benzerliği tartışma çıkardı. 8 Mayıs'ta şarkılarının tanıtımı için albümünü İstanbul FM'e gönderen Yalın'ın parçasındaki ritmin, Rybak'ın şarkısına benzediği ortaya çıktı. İstanbul FM Genel Yayın Yönetmeni ve Müzik Direktörü Gürdal Çakır bu konuda şöyle konuştu:

'BİRKAÇ NOTASI FARKLI' "
Yalın albümünü gönderdiğinde 'Bit Pazarı' şarkısının, Peri Masalı'na bire bir benzediğini fark ettim. Peri Masalı'nın girişinde ritimsiz keman var. Yalın'ın şarkısı ise ritimle başlıyor ve ardından şarkıya keman giriyor. İki şarkının da girişinde enstrümanlarla birlikte yalnızca birkaç notada fark bulunuyor. Onun dışında bütün notalar aynı." Yalın iddiayı "Ben şarkıyı 1.5 yıl önce yaptım. Bunu da bir gazete röportajında anlattım" diye reddederken plak şirketi şu açıklamayı yaptı: "İki şarkının, girişlerinde keman kullanması dışında benzerlik bulunmamaktadır."